Česko v tichosti obnovilo dovoz ruského plynu, a hned poměrně razantně
Proklamace tuzemských politiků, že se Česko zbavilo své závislosti na ruském plynu, jsou od minulého měsíce poněkud v rozporu s údaji z předávací... více
Dováží ho více i než Maďarsko, leč zhusta jej přeprodává Belgii – zřejmě slušný byznys
Francie letos dováží více ruského plynu než Maďarsko. V prvním letošním pololetí dramaticky navýšila objem dovozu ruského plynu, meziročně o více než 100 %. Dovezla jej 4,4 miliardy metrů krychlových (viz https://www.rfi.fr/en/international/20240809-french-imports-of-russia-s-liquified-natural-gas-surge-but-ukraine-supporters-seek-a-stop). Loni to ve stejném období roky byly jen zhruba dvě miliardy kubíků.
Zatímco Francie takto navyšovala dovoz plynu z Ruska, poklesl letos v podstatě v odpovídající míře její dovoz téže suroviny ze Spojených států, Angoly, Kamerunu, Egypta a Nigérie.
Maďarsko, označované za největšího spojence Ruska v EU, loni dovezlo přibližně 5,5 miliardy metrů krychlových plynu z Ruska (zde: https://www.osw.waw.pl/en/publikacje/analyses/2024-04-26/hungary-starting-to-import-gas-turkey). Z toho nějaké 4,5 miliardy černomořským potrubím TurkStream a zhruba miliardu plynovodním tranzitem přes Ukrajinu. To znamená, že maďarský dovoz ruského plynu alespoň částečně dává na tranzitních poplatcích vydělávat Ukrajině, což se o francouzském dovozu ruského plynu říci samozřejmě nedá, neboť se cele uskutečňuje námořní cestou.
Francie ruský plyn, který získává zkapalněný, evidentně zhusta přeprodává Belgii, kam již proudí plynovody. Jde zjevně o výnosný obchod, neboť ruský plyn je v určité slevě, kvůli reputační újmě, jež souvisí s obchodováním s ním. Ta ale Francii zjevně příliš netrápí.
Země EU, tedy nejen Francie, letos v prvním pololetí navýšily svůj dovoz zkapalněného ruského plynu meziročně o sedm procent, vyplývá dále z dat americké neziskové organizace Institute for Energy Economics and Financial Analysis.
Proklamace tuzemských politiků, že se Česko zbavilo své závislosti na ruském plynu, jsou od minulého měsíce poněkud v rozporu s údaji z předávací... více
Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, tedy ze Slovenska do Česka, dosáhl včera hodnoty 176,2 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS (viz... více
Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl; letos v lednu činil asi 62 procent,... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.