Facebook v noci na dnešek středoevropského času těžce krvácel. Jeho akcie se na newyorské burze propadaly jeden čas až o 24 procent. Nyní jsou níže o zhruba 20 procent. K propadu došlo mimo běžné obchodní hodiny burzy, kdy jsou po jejím uzavření vypořádávány obchody v rámci elektronického obchodování. To ovšem neubírá na závažnosti „výplachu“.
„Facebook v noci na dnešek těžce krvácel, Zuckerberg zchudl během pár hodin o 370 miliard korun a investoři jsou z výsledků i prognózy firmy v šoku“
Se středečním koncem řádného obchodování se akcie firmy ještě ocitaly na svém historickém uzavíracím maximu, na úrovni 217,50 dolaru za akcii, meziročně o 42 procent výše. Během následného elektronického obchodování mimo běžné burzovní hodiny, které probíhá od 16:00 do 20:00 hodin newyorského času, se však akcie Facebooku jeden čas propadaly dokonce pod úroveň 166 dolarů za kus. Na takové úrovni byly naposledy loni v září, pokud nepočítáme letošní přechodný propad způsobený kauzou „Cambridge Analytica“.
Bezprostředním důvodem nynějšího pádu Facebooku je šok, který investoři utrpěli poté, co firma oznámila své hospodářské výsledky za druhý letošní kvartál a současně vydala poměrně ponurou prognózu dalšího vývoje. Během dvou hodin zmíněného elektronického obchodování přišel Facebook o 140 miliard dolarů své tržní hodnoty. To jsou peníze, za které by bylo možné dva roky financovat chod českého státu a ještě by přitom hodně zbylo. Sám výkonný šéf Facebooku Mark Zuckerberg zchudl během těch dvou hodin mezi čtvrtou a šestou odpolední newyorského času o takřka 17 miliard dolarů, v přepočtu tedy o zhruba 370 miliard korun.
Facebook poprvé od roku 2015 nenaplnil očekávání analytiků a růst jeho uživatelské základny zpomalil. Tyto informace však stačily „pouze“ na desetiprocentní propad akcií firmy. Skutečný „výplach“ nastal poté, co finanční ředitel firmy, David Wehner, v konferenčním hovoru s analytiky předpověděl pro druhé letošní pololetí výrazné zpomalení růstu tržeb.
Firma nyní investuje více do personálních zdrojů, za poslední roky počet zaměstnanců Facebooku stoupl o 47 procent na více než 30 tisíc lidí. Z velké části se tak děje v souvislosti se snahou Facebooku lépe sociální síť zabezpečit a lépe chránit soukromí uživatelů. Hospodaření Facebooku ale nesvědčí také třeba silný dolar, v Evropě pak regulace GDPR. V příštích letech navíc firma očekává citelný propad ziskovosti.
Facebook i přes nečekaně špatné výsledky zůstává fundamentálně silnou firmou, která bude dále profitovat z rozvoje online služeb a online reklamy. Žádný zásadní úbytek uživatelů a tím pádem ani inzerentů nepociťuje. Bude muset však nyní investovat více do své celkové infrastruktury a investoři si kvůli tomu a také kvůli určitému nasycování možností zisku v online reklamě budou muset zvyknout na pomalejší růst tržeb i profitability.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.