Cena plynu dnes vyskočila poté, co německé úřady pozastavily proces certifikace plynovodu Nord Stream 2, která má vést plyn z Ruska přímo do Německa. Pozastavení certifikace zvyšuje nejistotu stran toho, zda bude RU letos v zimě plynem dostatečně zásobená.
Přes léto se podařilo plynové zásobníky v Evropě doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent. Nedostatek plynu žene jeho cenu vzhůru, ta se tak dnes přiblížila úrovni 90 eur za megawatthodinu. To je nejvyšší hodnota od 26. října. Vysoké ceny plynu zatraktivňují jako zdroj energie uhlí, a to i poté, co je započítána cena zdražujících emisních povolenek.
Stupňující se sháňka po uhlí vyhání vzhůru také právě cenu emisních povolenek EU. Ty se dnes ocitly na svém historickém cenovém rekordu, 67,75 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší.
Rostoucí cena plynu, uhlí a povolenek je hlavním zdrojem letošního prudkého zdražování elektřiny napříč EU, které už pociťují také české domácnosti.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.