Vpátek oznámil ruský plynárenský podnik Gazprom, ovládaný Kremlem, dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Zároveň ČSÚ zveřejnil inflaci převyšující poprvé od listopadu 2008 úroveň čtyř procent. V Německu inflace není o nic slabší, dosahuje takřka třicetiletých maxim. Ruský prezident Vladimir Putin si tak těžko mohl přát příhodnější dobu pro dokončení Nord Streamu 2.
Inflace v Česku letos ještě zrychlí, až k úrovni pěti procent. Stejně tak nabere dále na tempu v Německu a jinde v EU. Pořádně k jejímu roztočení přispěje i další růst cen zemního plynu. Jeho velkoobchodní cena letos v EU stoupla o 200 procent. Drahý plyn zdražuje elektřinu, neboť ta se vyrábí právě i z něj. A také samozřejmě z uhlí. To tedy také zdražuje coby náhražka plynu. K výrobě elektřiny z uhlí je třeba emisních povolenek, takže i jejich cena letí vzhůru, na rekordní úroveň. Už přesahuje 60 eur. Na podzim a v zimě se tak energie – plyn i elektřina – zdraží domácnostem v EU, i těm českým, až o 25 procent.
Kromě toho, že letos v Evropě málo foukalo, takže větrné elektrárny vyrobily jen poměrně málo elektřiny, je dalším důvodem růstu cen energií v EU fakt, že Gazprom omezil své dodávky plynu. Letos v prvním pololetí byly zřetelně nižší než ve stejném období let 2018 nebo 2019. Výsledkem je, že třeba v Irsku koncem minulého týdne vážně hrozil blackout.
Jinými slovy, Kreml Evropu „skřípnul“. A ta nyní bude moc ráda za rychlé plné zprovoznění Nord Streamu 2. Bude tak hladké a nerušené, jak jen si Moskva přeje. Putin ostatně už přispěchal s tvrzením, že plynovodem bude dodávat Německu plyn třikrát levněji, než jaké jsou nyní jeho ceny v EU. Rozděluje a možná i opanuje. Éra povážlivě vzrůstající energetické závislosti EU na Rusku tím ale teprve začíná.
Vyšlo v Hospodářských novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.