Eurostat prý s cenami plynu mate lidi. Opravdu? A co hypotéky?
Když se lidé či média baví o průměrné sazbě hypoték, za dané berou, že jde řeč o aktuální nabídkové ceně.... více
Eurostat se dnes ohradil proti slovům premiéra Petra Fialy. Na dotaz ČTK uvedl, že si stojí za svojí středeční zprávou, kterou ještě týž den Fiala kritizoval a označil za matoucí. Podle ní loni ve druhém pololetí plyn v ČR zdražil meziročně o 231 procent, tedy suverénně nejvíce v EU. Zato například ve zbytku Visegrádské skupiny průměrně podražil jen o 23 procent, čili zhruba desetkrát méně.
Statistický úřad EU přitom dnes upřesňuje, že sběr příslušných dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům. Konečné ceny, které platí zákazníci, přitom podle Eurostatu zahrnují kompenzační opatření. V posledním loňském čtvrtletí česká vláda zavedla kompenzační opatření v podobě energetického úsporného tarifu, ten se ale týkal jen cen elektřiny pro domácnosti, nikoli plynu.
Ceny plynu a elektřiny, resp. jejich nárůst, jak je zaznamenává Eurostat, v uplynulých dnech zpochybnili také klíčoví tuzemští dodavatelé energií v čele s ČEZ, nejen premiér.
Už před dnešním ohrazením se Eurostatu bylo možné si jen obtížně představit přehmat, jenž by jej dovedl k desetinásobnému nadhodnocení růstu cen v ČR v porovnání s dalšími zeměmi středoevropského regionu.
Politici by tedy měli vynechat silné výrazy typu toho, že statistici matou veřejnost. Nejprve je třeba se důkladně seznámit s použitou metodikou a tu pak případně třeba i kritizovat – ovšem již se znalostí věci. Protože pokud vrcholní politici bez hlubší znalosti věci, „střelbou od boku“, zpochybňují data státních statistických úřadů, nahlodávají tak v rámci svého politického zápasu důvěru veřejnosti ve statistické úřady, potažmo ve stát jako takový. A i v Evropskou unii. Tím posilují pozici různých dezinformátorů, kteří do budoucna mohou zpochybňovat jakákoli oficiální data s tím odkazem, že je přece zpochybňuje sám vládní establishment. Aktuální zbrklé zpochybnění statistických dat se tak brzy obrátí proti politikům samotným.
Když se lidé či média baví o průměrné sazbě hypoték, za dané berou, že jde řeč o aktuální nabídkové ceně.... více
Údaje k růstu cen plynu v zemích EU, které dnes zveřejnil Eurostat, vyvolaly v Česku nebývalý rozruch. Zpochybňují je jak energetické firmy v čele... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.