Přijde brzy další krize? Bude připomínat velkou finanční krize, která začala v roce 2008 a zasáhla celý svět? Na to se ptal v Televizních novinách moderátor Petr Suchuň Lukáše Kovandy.
Petr Suchoň, moderátor
Je krize skutečně za dveřmi? Očekáváte ji a případně kdy?
Lukáš Kovanda
Vyloučit to úplně nelze. Řekněme, že se nyní bude zhoršovat stav jak ekonomiky české, tak ekonomiky evropské. Už to ostatně pozorujeme nyní. Velkou hrozbou pak je stav čínské ekonomiky a také obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem. Takže v nejbližším roce dvou, řekněme, ještě to půjde. Budeme se držet, ale poté už je opravdu hrozí připlutí černé labutě a hrozí další finanční krize v tom nejhorším scénáři.
Petr Suchoň, moderátor
Jak vlastně běžný občan, běžný Čech, případnou krizi pocítí? Bude se zdražovat? Stoupne nezaměstnanost? Kde bude krize nejvíce znát?
Lukáš Kovanda
Nejprve přestanou dále růst mzdy. To už se stane příští rok a v dalších letech pak začne růst míra nezaměstnanosti. Lidé se začnou strachovat o práci a začnou také méně utrácet. Tzn. že se omezí spotřeba a firmy pak nebudou mít odbyt a nebudou mít zisky. A následně se rozvine velká řetězová reakce, která v tom horším případě opravdu může připomínat to, co se odehrávalo před 10 lety. A bohužel tentokrát vlády nebudou mít munici na to, aby tu krizi řešily, protože už jsou zadlužené až po uši. A třeba země jako Francie, Belgie, ale i celé jižní křídlo eurozóny v podstatě nemají z čeho své ekonomiky zachraňovat a mohly by tedy tyto ekonomiky jako Francie, Belgie, Itálie skončit v té další krizi podobně jako v té krizi předchozí skončilo Řecko. Tzn. s totálním rozvratem svých ekonomik.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.