#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Důvěra v českou ekonomiku je nejvýše za dva roky

24. června 2024

Zlepšuje se hlavně podnikatelům, které těší zkrocení inflace i vyhlídka na nižší úrokové sazby

Lidem v Česku se vrací důvěra v ekonomiku. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu vykázal letos v červnu hodnotu 98 bodů. Jedná se o nejvyšší údaj od června 2022. Zároveň jde o údaj, jenž je jen poměrně těsně pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2023, který odpovídá hodnotě 100 bodů.

V červnu se oproti květnu poměrně citelně zlepšila nálada podnikatelů. Nálada spotřebitelů se sice zhoršila, ale poměrně nepatrně, takže nadále zůstává lehce nadprůměrná v porovnání s uvedeným obdobím let 2003 až 2023.

Podnikatelům se nálada lepší, neboť vnímají poměrně pozitivní vývoj na klíčových vývozních trzích v čele s Německem, kde dochází ke stabilizaci a oživení ekonomiky, a současně vyhlížejí další pokles úrokových sazeb v eurozóně i v Česku. Ten sice bude pomalejší, než se původně, začátkem roku, mínilo, ale i tak letos poskytne pozitivní impuls ekonomice díky zvýšení dostupnosti úvěrů a financování. Zároveň je pokles sazeb dokladem toho, že inflaci se daří krotit. Což je z hlediska podnikatelů další pozitivní zpráva.

Nálada spotřebitelů v červnu víceméně stagnovala po rychlém zlepšení začátkem letoška, kdy opadly zásadní obavy z energetické drahoty, možného nezkrocení či návratu inflace nebo z dopadů konsolidačního balíčku. Na další pozitivní impuls nálada spotřebitelů čeká. Mohlo by jej přinést výraznější zlevnění hypoték. Ty však nyní, co se týče sazeb, spíše stagnují, což souvisí se zmíněným pomalejším než původně očekávaným poklesem úrokových sazeb v ekonomice i těch České národní banky.

V dalších měsících letošního roku by měla celková nálada vzrůst nad hodnotu sta bodů. Což by se stalo poprvé od května 2022, tedy od prvních měsíců invaze Ruska na Ukrajinu, jejíž dopady dolehly na tuzemskou ekonomiku i náladu spotřebitelů a podnikatelů. Dalšímu růstu nálady bude letos nahrávat další snižování úrokových sazeb u nás i v eurozóně při poměrně nízké úrovni inflace i míry nezaměstnanosti.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře