#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Dubaj na kolenou

7. prosince 2009

Globální ekonomika, jež se vzpamatovává z krize, dostala ránu v místech, kde by to čekal jen málokdo. Problémy se splácením dluhu má „superbohatý“ emirát Dubaj.

Učinit z Dubaje světové finanční a turistické centrum typu Londýna či Hongkongu takový je cíl vládce emirátu, šejka Rašída al Maktúma. Prostředkem k naplnění přání je Dubai World (DW), síť státem ovládaných firem. Ta však koncem listopadu vylekala celý svět žádostí o odklad splátek dluhu čítajícího 26 miliard dolarů. Emirát Dubaj sice nežije ani tolik z ropy -což je třeba případ nedalekého emirátu Abú Zabí jako spíše z finančnictví, turismu a realit. Megalomanské projekty a „babylonské věže“ mají lákat návštěvníky z celého světa. The Palm Jumeirah, umělý ostrov ve tvaru palmy, je nejviditelnějším z nich. Developerem ostrova je společnost Nakheel, součást sítě DW. Právě Nakheel se dostala do tíživých potíží se splácením dluhu.
Zejména v prvních dnech po oznámení žádostí o odklad splátek se globální investoři začali obávat, že oněch 26 miliard je jen špička ledovce a že další obří dluhy teprve vyplavou na povrch. Nejistota způsobila jejich úprk z rozvíjejících se trhů do bezpečí trhů nejvyspělejších. Ten ostatně pocítila i česká koruna, která poměrně výrazně oslabila z 26 na 26,50 koruny za euro.
„Dubai World je příkladem společnosti, jež je příliš velká na to, aby mohla padnout, ale také příliš velká na to, aby bylo možné se za ni zaručit,“ podotýká Rachel Ziembaová z Roubini Global Economics. DW tak bude zřejmě muset slevit ze svých ambicí. Konglomerát si podle analytiků podrží infrastrukturní majetek typu přístavů, ale zbaví se například maloobchodních řetězců. Prostě zeštíhlí. A investoři snad vystřízliví: až dosud měli za to, že za Dubai World se v případě nouze postaví tamní vláda. Ani kapsy šejků však zjevně nejsou bezedné.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře