Donald Trump se rád stylizuje jako mistr obchodník. Ve svém inauguračním projevu opět prodával a zbožím byla tentokrát Amerika. Ale zatímco řadový byznysmen produkt vychvaluje, Trump Spojené státy haněl. USA popisoval jako zemi s rozvrácenou ekonomikou, vysokou nezaměstnaností a bující kriminalitou. Kdo se ale podíval na statistická data o „produktu“, nemohl od nového prezidenta nic koupit.
Míra násilné kriminality se v USA setrvale snižuje a dnes je v porovnání s 90. lety zhruba poloviční. Nezaměstnanost klesla na takovou úroveň, že nižší hodnotu vykazovala za posledních 50 let v souhrnu jen asi čtyři roky. A daří se i akciím. Index Dow Jones se dva dny po Trumpově zvolení ocitl na rekordu. Do inaugurace pak vzrostl o dalších osm procent a rekordní hodnotu překonal ještě šestnáctkrát. Trumpovi se zkrátka podařilo svým voličům prodat Ameriku, která není. Od Baracka Obamy převzal zemi v daleko lepším stavu, než jakou ji v rámci svého „obchodu“ s voličem vykreslil. Nastupovat do úřadu ve slibné fázi ekonomického cyklu je výhodou samo o sobě. Trump má navíc voličskou základnu, která příznivý vývoj, ať už v oblasti ekonomiky nebo kriminality, připíše raději jemu než cyklu nebo trendu. Když se voliči nedívali na statistická data doposud, nebudou se o ně zajímat ani příště.
Vyšlo v Hospodářských novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.