Volkswagen končí s náborem nových zaměstnanců
Německá automobilka Volkswagen pozastavuje nábor nových zaměstnanců. Zatím ani nestanovila, do kdy má opatření trvat. Jedná se o další viditelný... více
Končí další z klimatických konferencí OSN, známých jako COP. Jak je obvyklé, nic vskutku převratného delegáti nedojednali. Ačkoli značnou uhlíkovou stopu při sletu do Dubaje zanechali. Ano, pravda, shodli se – vůbec poprvé – na zásadním ústupu od fosilních paliv, ropy a plynu. Jenže poté, co se před dvěma lety dohodli na podobné konferenci v Glasgow na ústupu od uhlí, jeho globální spotřeba opět narostla. A nadále narůstá.
Smyslem těchto monstrakcí ale není něco zásadního dojednat. Smyslem je vyslat přesvědčivý signál bankám a finančním skupinám: podívejte, když budete dále financovat fosilní energie, nebudete patřit do naší vybrané, globálně semknuté společnosti; budete tak trochu vyvrheli. Smyslem zkrátka vlastně je demonstrace jednoty a síly, ba moci; moci, na niž má být dokonce i moc peněz krátká.
Být vyvrhali, toho se banky či finančníci obávají jako málokdo jiný, neboť reputace je pro ně podstatou byznysu. Takže ke svým úvěrům fosilnímu byznysu budou přičítat o to vyšší přirážku za reputační újmu, případně je už ani neposkytnou.
Výsledkem bude celkové další prodražení investic do energetiky, a tedy energetiky samotné, neboť zelené zdroje při současné úrovni lidského poznání a technologií nejsou s to ty fosilní plně nahrazovat. Delegáti konference COP ale zřejmě nebudou těmi, na koho související zdražení energií nejtíživěji dolehne.
Příští nárůsty regulované a ostatně i neregulované složky ceny elektřiny či plynu i u nás v Česku a také příští inflační vlny začínají právě na takových konferencích, jako je COP. Ačkoli z té nějaké další budoucí inflační vlny, až se vzedme, lidé mnohem spíše – neprávem – obviní tu či onu národní vládu nebo centrální banku, určitě ne OSN.
Německá automobilka Volkswagen pozastavuje nábor nových zaměstnanců. Zatím ani nestanovila, do kdy má opatření trvat. Jedná se o další viditelný... více
Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku se dnes odpoledne průlomově dohodli na úrovni zastropování burzovních cen plynu v EU. Strop bude... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.