#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Diskriminujme plešaté?

16. dubna 2012

POP EKONOMIE

Plešatí nemají šanci! Nemají šanci stát se vrcholným politikem, ať už americkým prezidentem či třeba britským premiérem. Mívali ji. Zhruba do té doby, než se masově rozšířila televize. Jenže na obrazovce vypadají lépe vlasatí.
Spojeným státům nevládl plešatý prezident od 50. let a od téže dekády neobýval vlasů prostý muž ani Downing Street 10. Pravda, některé jiné národy se v tomto zdají být osvícenější – Putin Rusku vládne (de facto či de iure) už přes 10 let, avšak přesto se nabízí otázka, zda plešatci nejsou na trhu práce diskriminováni. A zda by si nezasloužili kompenzující dávku pozitivní diskriminace. List USA Today před pár lety v průzkumu shledal, že nižší zastoupení plešatých je i mezi nejvyššími šéfy velkých amerických firem. Na druhou stranu, studie loni publikovaná triem badatelů v International Review of Social Sciences and Humanities nenalezla žádnou významnou souvislost mezi plešatostí a výší příjmu. Přitom statistika prokazuje, že nedostatečný vzrůst či nelibý vzhled má na výdělky významně záporný vliv. Ostatně i šéfové oslovení ve zmíněném průzkumu USA Today se vyjadřovali v tom smyslu, že z hlediska kariéry je mnohem lepší být vlasů prostý než malý. Jiný výzkum zase dokládá, že plešatí lidé jsou v průměru ochotni více riskovat než ti s kšticí a usilovněji šplhají po kariérním žebříčku; například značné množství dobře placených burziánů, makléřů a jiných finančníků se rekrutuje právě z jejich řad. Plešatost je spojována s vysokou hladinou testosteronu, která však často způsobuje zhoršenou schopnost společenské komunikace. Ta se na výdělcích odráží negativně. Sečteno, podtrženo, plešatost bývá signálem jak vlastností, které trh práce penalizuje, tak i těch, jež oceňuje. Pozitivní diskriminace plešatých tudíž netřeba!

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře