Český zemědělec je dnes vymírající druh, hlásal v minulém týdnu jeden z titulků listu tuzemské komunistické strany. Rudá redakce po něm ráda sáhla nejspíše z toho titulu, aby ve čtenářích utvrdila dojem, že za starých časů bylo tak fajn – bez trhu, bez korupce, bez manažerů, bez demokracie, ale zato se zemědělci!
Nicméně ten postřeh je zcela správný. Zemědělství dnes není sexy. Mladí lidé o ně téměř nejeví zájem. Raději se vrhají do studia sociologie, antropologie a dalších humanitních oborů, o jejichž absolventy na trhu práce není zájem. Po vystudování pak končí v roli prodavačů outdoorového zboží nebo coby realitní makléři. Stále je prostě více sexy být vystudovaným sociologem – i když bez práce v oboru – než zemědělcem. Vždyť zemědělství, to jsou kravíny, traktory a hnůj. Fuj!
Prozíraví lidé však tuší, že hromadný odpor k tak zásadnímu odvětví, jakým zemědělství bezesporu je (a bude!), musí být krátkodechou záležitostí – nasytit se bude zásadní člověčí potřebou až do skonání věků. Prozíraví též cítí, že se na trhu otevírá slibná mezera, kterou za pár let půjde výnosně zaplnit. A platí to pro Evropu, Ameriku, pro celý vyspělý svět!
Když jsem se nedávno zeptal proslulého investora a miliardáře Jima Rogerse, v čem spatřuje budoucnost, odvětil, že právě v zemědělství. Mladým lidem proto někdejší blízký spolupracovník investorského mága George Sorose přesvědčeně radí, ať se nenechají zlákat pracovními příležitostmi na Wall Streetu či v londýnském City – nejslibnější vyhlídky totiž před sebou mají úplně jiné obory než finance. „Dneska se každý dává na studium financí, public relations a podobných oborů. O zemědělství se mladí lidé vůbec nezajímají. Drtivá většina farmářů ve vyspělých zemích jsou tudíž lidé v důchodovém věku nebo těsně před ním,“ říká. Přitom zemědělství a vůbec celý komoditní a potravinový sektor podle něho čeká závratný růst.
Zemědělství a agrární byznys porostou předně kvůli poptávce asijských zemí, v nichž kvapně mohutní střední vrstvy. „Někdo ty plodiny prostě bude muset pěstovat – lidské pracovní síly je třeba i v době rozvinutých agrárních technologií,“ vylíčil mi Rogers. Dost možná, že to budou farmáři a zemědělci, které v blízké budoucnosti budeme vídat, jak se prohánějí ve sporťácích. Po práci přesednou z traktoru do ferrari! To ovšem také značí, že kvalitní zemědělské pozemky jsou již dnes dobrou investicí (ostatně jejich cena v ČR aktuálně roste, zatímco jiné druhy realit stíhá propad, v lepším případě stagnace). Stejně jako to, dát děti na „zemědělku“.
Vyšlo v Profitu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.