Nejvyšší daňové zatížení z členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) měla v loňském roce Francie. Česká republika se loni posunula na 16. příčku z předloňského 17. místa. Vyplývá to z dnešní zprávy OECD.
Podíl daňových příjmů k hrubému domácímu produktu (HDP) v České republice loni vzrostl na 34,9 procenta z 34,2 procenta v předchozím roce. Zůstal tak nad průměrem OECD, který stoupl na rekordních 34,2 procenta z předloňských 34 procent.
Česká republika v roce 2017 ovšem vykázala jeden z nejvyšších nárůstů podílu celkového daňového inkasa na HDP. Tento nárůst, který čítá 0,7 procentního bodu, řadí Českou republiku na třetí místo mezi všemi evropskými zeměmi OECD. Vyšší meziroční nárůst vykázaly v roce 2017 z evropských zemí OECD pouze Francie a Švýcarsko.
Tyto údaje potvrzují, že opatření ministerstva financí za zlepšení vlastního výběru daní, jako je kontrolní hlášení a elektronická evidence tržeb, se příznivě promítly do nárůstu daňového inkasa dokonce i v mezinárodním srovnání.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.