#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Další bublina na obzoru

16. listopadu 2009

Jedna obří bublina – ta nemovitostní – stále splaskává, avšak nejméně další podobná se už nebezpečně přifukuje. Alespoň podle Nouriela Roubiniho, jenž tu první bublinu a následnou recesi slavně předpověděl.

Gigantická bublina vzniká podle profesora Newyorské univerzity Roubiniho kvůli takzvaným obchodům „carry trade“. „Rodí se teď matka všech ,carry trade´,“ varuje ekonomický prorok. „Všichni hrají tutéž hru a ta hra začíná být pěkně nebezpečná.“ Ne všichni s ním ovšem souhlasí. „Jaká bublina?“ kroutí hlavou Jim Rogers, bývalý blízký spolupracovník slovutného finančníka George Sorose. „Ruoubiniby si měl doma sednout a hezky si to celé ještě jednou propočítat.“
V rámci obchodů „carry trade“ si investoři obecně vypůjčují v měně, jež je slabě úročena, a investují do majetku, který přináší vyšší úrok nebo výnos. Profitují pak z rozdílu ve výnosových mírách. Až do příchodu současné krize byl „carry trade“ spjat spíše s japonským jenem.
Japonská centrální banka totiž v reakci na krizi v devadesátých letech, jež ostrovní ekonomiku postihla po splasknutí enormní realitní bubliny osmdesátých let, držela velmi nízké, často i nulové klíčové úrokové sazby. Jelikož tedy japonská měna v podstatě nebyla úročena, bylo výhodné si v ní půjčovat a za půjčené peníze nakupovat výnosnější investice.
Dnes totéž platí pro měny, jako je britská libra, ale zejména americký dolar. Federální rezervní systém, americká obdoba centrální banky, drží klíčové sazby téměř na nule a investoři si tak velmi výhodně vypůjčují. Tyto peníze pak investují do všeho možného, co přináší vyšší výnos, tedy například do akciových titulů takzvaných rozvíjejících se trhů, do komodit a dalších aktiv. „Přifukování této bubliny je zcela v rozporu s jen velmi pozvolným hospodářským oživováním a momentálně slabou výkonností reálných ekonomik,“ soudí Roubini.
Splasknutí bubliny podle něho může nastat poté, co Fed začne zvyšovat úrokové sazby a stáhne veškerá stimulační opatření, jejichž prostřednictvím teď bojuje s aktuální krizí. Obchody „carry trade“ v současné podobě pak přestanou být výhodné Roubini předpovídá, že dolar může poměrně rychle posílit až o dvacet procent a investoři budou tyto strategie úprkem opouštět. Podle Roubiniho jsou zcela nepodložené například současné vysoké ceny ropy nebo posilování měn některých rozvíjejících se ekonomik.
Někteří jiní ekonomové ale doporučují zachovat chladnou hlavu. Obchody „carry trade“ údajně nejsou ničím novým, investoři je provádějí řadu let. Navíc investoři, kteří se na tyto obchody specializují, jsou těmi nejzkušenějšími. Nepopírají, že poté, co Fed zvýši sazby, dojde k přizpůsobení, mělo by však být pozvolné, a nikoli třaskavé, jak věští Roubini. Rogers míní, že o bublině nemůže být řeč už jen proto, že loňské propady světových trhů byly mnohem výraznější než růst posledních měsíců.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře