Můj otec říkával, že expanze je komplexita a komplexita je zkáza, řekl předloni autorovi sloupku Christopher Parkinson, syn myslitele, jehož Parkinsonovy zákony jsou synonymem pro bobtnání byrokracie. Parkinson junior tehdy mluvil v kontextu propukající finanční krize. „Komplexita zastírá katastrofu,“ píše obdobně Richard Bookstaber v knize z roku 2007 A Demon of Our Own Design. Bookstaber, někdejší manažer banky Salomon Brothers, hovoří rovněž o finančních krizích. Argumentuje, že krize propukají stále častěji nezávisle na stavu reálných ekonomik či šocích, jež je postihují. Je to rostoucí komplexita a složitost trhů samých, která maskuje potenciální katastrofu takovou, na niž došlo třeba v době kritické fáze finanční krize na podzim 2008. „Komplexita trhů a rychlost transakcí je tak vysoká, že zjevně izolované a zanedbatelné události mohou mít katastrofální dopad,“ píše Bookstaber.
Burzovnímu krachu z října 1987 podle něj nepředcházely žádné vyloženě negativní zprávy. Další katastrofa na trzích, pád obřího fondu Long-Term Capital Management o jedenáct let později, je dnes dávána do souvislosti s ruskou platební neschopností. „Ano, ale to byla věc, o níž jsme tehdy všichni věděli, že nastane,“ píše Bookstaber. Naopak na opravdu závažné a neočekávané události reagovaly trhy poměrně klidně. Po útocích z 11. září sice burza zpočátku padala, ale už po třech týdnech byla zase tam, kde před nimi. Stejně apaticky reagovaly trhy na šoky typu atentátu na Kennedyho.
Krize, které pramení ze samé komplexní struktury trhů, z jejich „designu“, se podle Bookstabera stále zhoršují: zatímco cykly reálných ekonomik se vyhlazují, výkyvy finančních trhů jsou prudší a prudší. Třeba index japonského trhu Nikkei v letech 1986 až 1990 svou hodnotu ztrojnásobil, během následujících devíti měsíců se však propadl téměř o polovinu. Podobné to bylo při technologické bublině. Ďábel se skrývá v maličkostech a v designu finančních trhů.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.