V loňském roce navštívilo tuzemská kina 18,32 milionu diváků. To odpovídá více než 50 tisícům návštěvníků na jeden den. I když v realitě dochází k sezónním výkyvům i k výkyvům na základě toho, jak zrovna den v týdnu je. Nyní v říjnu je zatím návštěvnost kin zhruba třetinová oproti běžnému, třeba právě loňskému stavu.
Například za první čtyři říjnové dny navštívilo česká kina necelých 69 tisíc diváků. To odpovídá jen zhruba 17 tisícům lidí denně. To je skutečně zhruba třetina ze sumy lehce přesahující 50 tisíc. Loni v průměru vyšla vstupenka do kina na 143 korun. V roce 2018 pak na 139 korun. Pro letošní rok je třeba počítat kvůli inflačnímu vývoji s průměrnou cenu vstupenky ve výši 147 korun.
Za 14 dní, po něž budou kina na základě dnešního vládního rozhodnutí uzavřena, vznikne čistě na ztrátě tržeb ze vstupného biografům škoda odpovídající 35,2 milionu korun. Vycházíme totiž z předpokladu, že pokud by k uzavření nedošlo, bude kina navštěvovat v příštích dvou týdnech stále pouze zhruba třetinový podíl oproti běžné situaci v uplynulých letech.
Ztráta čítající zhruba 35 milionů korun jde ovšem pochopitelně navrch ztrát v řádu výrazných stovek milionů korun, kterou kina zaznamenala letos kvůli jarnímu plošnému zákazu hromadných akcí a následně kvůli nižší než běžné návštěvnosti.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.