Z cínoveckého lithia se stalo předvolební téma. A teď si vláda potřebuje zachovat tvář. Takže od memoranda odstupuje. Veřejnosti chce ukázat, že ve věci lithia jedná rázně, jak zejména hnutí ANO před volbami slíbilo. Podstata věci se ale nemění. Australská firma European Metal Holding (EMH) má na těžbu stále přednostní právo.
Zda se na Cínovci začne těžit, záleží na vývoji světové ceny lithia v příštích letech a na nákladech případné těžby. Přes veškeré současné globální „haló“ kolem lithia je výnosnost jeho těžby nejistá, ačkoli převažují prognózy dalšího růstu ceny. Ovšem třeba odhady globálních zásob lithia se liší v rozsahu řádu! Takže prognózy budoucí výnosnosti těžby je třeba brát s rezervou. V roce 2022, kdy se u nás s těžbou začne nejdříve, už prostě mohou být podmínky na světovém trhu jiné. A to nejen z důvodu změny v globálních rezervách křehkého kovu, ale též z důvodu technologického rozvoje. Je tedy správné, že na sebe rizika spjatá s přípravou potenciální těžby bere z velké míry soukromý subjekt. Ve vyhodnocování výnosnosti těžby je navíc EMH mnohem dále než český stát. Společnost také disponuje potřebným know-how.
Z důvodu samotného odstoupení od memoranda arbitráž nehrozí. Na ni by přišla řada, pokud by vláda zpochybnila přednostní právo EMH na těžbu. EMH by v takovém případě pravděpodobně věc řešila arbitráží. Je obtížné si představit, že by neuspěla.
Takže to nakonec může dopadnout tak, že k arbitráži dojde a současně cena lithia nebude dostačující, aby se těžba vyplatila.
V takovém případě by australská firma díky předpokládanému úspěchu v arbitráži pořádně vydělala, aniž by vytěžila jediný gram. A český stát by současně výrazně tratil, aniž by jej „cizák“ byť jen o jediný gram lithia připravil.
Vyšlo v Reflexu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.