#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Co s deseti miliony?

20. července 2018

Lukáš Kovanda odpovídal na otázku Ondřeje Tůmy na Peníze.cz, jak by naložil s deseti miliony korun.

Ondřej Tůma: „Deset melounů. Pro někoho nedosažitelný balík peněz. Pro jiné jen část firemního obratu. Nad tím, jak tuhle sumu smysluplně utratit, nebo snad dokonce ještě rozmnožit, by ale jistě pečlivě zadumali zástupci obou jmenovaných skupin. Často se říká, že základem – a svým způsobem i jistotou – by měla být investice do vlastní střechy nad hlavou. Kdo před lety šikovně nakoupil byt v atraktivní lokalitě, může dnes počítat se zhodnocením v desítkách možná i stovkách procent. Ale jak za pár roků pořídí ti, co nakoupili nemovitost teprve teď? Odborníci nemají úplně jasno, jakým směrem se bude dál realitní trh vyvíjet. Jisté je jen to, že půjčky na bydlení budou mnohem méně dostupné. Někoho zase lákají alternativní investice – ať už se ale rozhodnete vložit peníze do nablýskaných veteránů, uměleckých děl, archivního vína nebo zlata, nezapomeňte se poradit s odborníky. Investice na vlastní pěst totiž v téhle oblasti trhu většinou pořádně bolí. Samostatnou kapitolou jsou pak kryptoměny. Kdyby si člověk v létě 2016 nakoupil bitcoiny za sto tisíc, měl by dnes milion. Pokud byste ale nakupovali za stejnou částku před loňskými Vánocemi, zbylo by vám sotva čtyřicet tisíc. Tak si vyberte…“

Jak byste s deseti miliony korun, které by Vám odkázala zapomenutá tetička z Argentiny, naložili? 

Lukáš Kovanda

„Co s deseti miliony? Pokud ještě nevlastníte nemovitost, pořiďte si ji. Klidně i částečně na dluh – úrokové sazby jsou pořád celkem nízko. Pokud nemáte děti, pořiďte si je. Je to zadarmo. Jestliže už děti máte, investujte do jejich vzdělání. „Anglické školky“ jsou ale zbytečná snobárna, která je dobrá tak možná pro rodiče a jejich networking s jinými majetnějšími rodiči. Takže hezky do běžné školky mezi běžné děti, které budou vaše ratolesti v životě potkávat především. Do věku 10 až 12 let je třeba do vlastních dětí investovat hlavně čas. To je čistě účetně také zadarmo. Nějaká ta střední škola či vysoká v zahraničí, „na zkušenou se světa“, to už ale může být pro potomka a vlastně i pro jeho rodiče životní terno. Nebývá to ale levné.

Kdo má děti odrostlé či žádné neplánuje a má zajištěnou vlastní střechu nad hlavou, ať peníze investuje. Čím jste přesvědčenější, že je krize za rohem, tím větší podíl si nechte na spořicím účtu. Třeba i třetinu volných zbývajících peněz. Hotovost se bude hodit, až „na ulicích poteče krev“. Jinak se nabízejí startupy, akcie, dluhopisy, bitcoiny, zlato, víno, housle, mladé dívky… Záleží na přesném věku, rizikovém profilu, pohlaví a dalších charakteristikách investora. Univerzální rada neexistuje.

Odpovědi dalších expertů si můžete přečíst přímo na Peníze.cz.

Vyšlo na Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře