Přečtěte si přepis rozhovoru pro TV Nova o hypotékách.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
A ve vysílání už je teď s námi ekonom pan Lukáš Kovanda. Dobrý večer.
Lukáš KOVANDA, ekonom
Dobrý večer.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Pane Kovando, kde se podle vás zastaví úrokové sazby? Myslíte si, že skutečně můžeme dosáhnout až na úroveň západní Evropy, kde se pohybují mezi 3-4%? A jaký dopad toho bude mít na trh s hypotékami?
Lukáš KOVANDA, ekonom
Tak v současné době jsou úrokové sazby stále poměrně nízko. Nejsou ani na jednom procentu, byť to se může příští týden dost možná změnit, protože zasedá Česká národní banka. Očekávám, že ten růst bude nadále pozvolný. Nicméně hypotéky budou zdražovat nejen letos, ale v příštích letech a mohly by se, co se týče úrokové sazby, dostat až někam na úrovně z let 2007-2008, kdy se pohybovaly takřka na šesti procentech v průměru. Tzn. byl by to ještě výrazný nárůst oproti té současné úrovni, protože nyní se pohybujeme pohybujeme zhruba na úrovni dvou a půl procenta v průměru. Takže ještě výrazný růst, výrazné zdražování hypoték je před námi.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
A vnímáte postup České národní banky, tedy zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, jako dobrý krok, který ochraňuje českou ekonomiku? Nebo vy osobně byste nechal stávající pravidla?
Lukáš KOVANDA, ekonom
Já bych ponechal stávající pravidla. Ten krok není dobrý, protože bere odpovědnost, bere pravomoci jednotlivým komerčním obchodním bankám, které mají nejlepší informace o těch svých klientech. Tyto banky dokáží nejlépe posoudit, zda daný žadatel je dostatečně bonitní na to, aby získal hypotéku či už prostě dostatečně bonitní není a odmítnou je. Když to bude určovat úředník centrální banky, protože to není žádný bankéř. Člověk, který sedí v centrální bance, to je úředník a bude plošně regulovat, kdo může hypotéku dostat a kdo ne. Tak bohužel se na řadu lidí, kteří by na ni mohli dosáhnout, nedostane, protože ta pravidla budou z důvodu té své plošnosti nutně stanovena příliš hrubo a příliš také striktně. Což nyní pozorujeme. Takže zejména třeba mladé rodiny s dětmi bohužel na své vysněné vlastní bydlení nedosáhnou, i když by na něj dosáhnout mohli, aniž by to ohrozilo českou ekonomiku.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Pane Kovanda, já vám děkuji za rozhovor a přeji vám pěkný večer.
Lukáš KOVANDA, ekonom
Hezký večer, Lucie, na shledanou. Hezký den.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.