Na posledním letošním řádném měnověpolitickém zasedání České národní banky se její bankovní rada rozhodla ponechat sazby na stávajících úrovních. Základní sazba tak setrvává na úrovni 1,75 procenta.
„Holubičí“ názor, signalizovaný nejvýrazněji radním Oldřichem Dědkem, tedy převážil nad „jestřábím“ pohledem, spojovaným po listopadovém konci mandátu Mojmíra Hampla v prvé řadě s Vojtěchem Bendou.
„Holubicím“ Dědkova typu byla klíčovou oporou v argumentaci ve prospěch ponechání sazeb tam, kde jsou, listopadová čísla k inflaci. Tempo růstu spotřebitelských cen totiž meziročně vykázalo úroveň rovných dvou procent, takže se ocitlo přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky. Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad s mírou inflace ve výši 2,5 procenta. Klíčovým důvodem znatelně pomalejšího tempa inflace je říjnový a listopadový propad cen ropy na světových trzích, který už se v listopadu částečně promítl do zlevnění pohonných hmot v ČR. A o to výrazněji se do něj promítá nyní v prosinci. Od začátku října do dnešních dní klesla cena ropy Brent o bezmála 35 procent. Navíc se zatím v ČR nenaplňují obavy z citelného zdražování potravin v důsledku letošního sucha a špatné letní úrody.
Právě pomalejší než očekávaná inflace zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že v roce 2019 se dočkáme výrazně nižšího počtu zpřísnění měnové politiky než letos. Konsensus trhu hovoří spíše jen pro dvě zvýšení sazeb v roce 2019, ale rozhodně nelze vyloučit ani zvýšení trojnásobné. Letos ČNB zatím zvýšila sazby pětkrát a je prakticky vyloučeno, že by se na tom do konce roku ještě něco změnilo.
Dnešní „holubičí“ verdikt bankovní rady ČNB je dán ještě dalším faktory, než je konec Hamplova mandátu. Noví bankovní radní, Tomáš Holub a Aleš Michl, se zatím „rozkoukávají“ a nebudou zřejmě hned při svých úvodních rozhodováních o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci dnes bylo ponechání sazeb na stávajících úrovních.
Navzdory vyhlídce na ponechání sazeb ČNB na stávající úrovni pokračují jednotlivé banky v citelném zdražování hypoték. Hypotéky zdražují nejrychlejším tempem za posledních více než deset let. Růst úroků na hypotékách se ale netýká jen zájemců o nové hypotéky, ale i klientů, kteří svou hypotéku refinancují.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.