Guvernér ČNB Jiří Rusnok žádá, aby se Česko otevřelo pracovní imigraci. Působí tak jako zloděj, jenž aby zakryl vlastní čin, ukazuje na nevinného a křičí: „Chyťte zloděje!“ Co Rusnokem vedená centrální banka ukradla? No přece kvalifikovaná pracovní místa – tím, jak přes tři roky ředila kupní sílu koruny.
„Posílení měny ve většině firem zvyšuje zaměstnanost vysoce kvalifikovaných pracovníků, zatímco klesá počet těch hůře kvalifikovaných,“ píší Boris Kaiser a Michael Siegenthaler v článku, který vyšel loni v Economic Journalu. Celková zaměstnanost se podle nich nemění, jiná je jen její struktura. A právě takovou změnu struktury potřebuje Česko už řadu let. Podle dat OECD je u nás nejvyšší podíl překvalifikované pracovní síly.
Umělé oslabování koruny značně přispělo k tomu, že máme 150 tisíc volných pracovních míst, o něž nikdo nestojí. Zůstáváme montovnou, jež se navíc přehřívá. Podle OECD je automatizací nejvíce ohrožena pracovní síla v Česku a na Slovensku. Klíčový důvod? Chybí manažeři se západním know-how. A ti z Ukrajiny nepřijdou. Mzda v rozředěné koruně navíc není příliš lákavá. Rusnok vidí „zloděje“ příležitostí ve striktní imigrační politice. Příchod málo kvalifikované síly ale není řešením. S postupující automatizací se stane zátěží. Řešením naopak je si už nikdy více bezdůvodně nepohrávat s kurzem měny.
Vyšlo v Hospodářských novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.