ČNB chce, aby lidé sahali do úspor. Sahají po dluhu Zruky do pusy. Tak žije zhruba dvacet procent českých domácností. Zbylých osmdesát zato vytváří úspory. V mnoha případech úspory doslova hromadí. To vadí České národní bance, jež by ráda, aby se hromaděné peníze dostávaly ve vyšší míře do ekonomiky, a roztáčely tak její kola. I proto minulý měsíc intervenovala za oslabení koruny. Nakupujte, utrácejte, řada věcí už bude jenom dražší, vyzýval po zásahu guvernér Singer. Zdá se, že lidé jej vyslyšeli. Alespoň nárazově poptávka vskutku stoupá – například po elektronice a dalším spotřebním zboží z kamenných obchodů i e-shopů.
Jenže současně roste i poptávka po spotřebitelských úvěrech. Zjevně ji generují mnohé z oněch dvaceti procent domácností. Ty se musí zadlužit, aby si mohly dopřát třeba ledničku – která, říká guvernér, už bude jenom dražší. Lze předpokládat, že chudší jsou citlivější i jen na drobná zdražení, pročež je jim guvernérův apel silnějším podnětem než bohatším, kteří tolik nehledí, zda dají za ledničku o pár tisíc méně nebo více. Dost možná tedy opatření ČNB zatím ani tak neodbourává nahromaděné úspory jako spíše hromadí nový dluh.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.