Míra inflace vykázala v únoru v meziročním vyjádření úroveň 2,7 procenta. Jako v lednu tak opět převýšila hodnotu z aktuální prognózy České národní banky. Ta odpovídá 2,4 procenta. Inflace tedy dále zrychluje oproti lednu, kdy už přitom svojí razancí překvapila. Mnohé příčiny únorového růstu cen byly patrné už v lednu.
Ceny potravin se už loni v listopadu odrazily od svého cenového dna a od té doby postupně přidávají na růstové dynamice. Značnou roli hraje loňská špatná úroda, kterou způsobilo nadprůměrně suché a teplé počasí. Špatná úroda – jež nebyla zdaleka omezena jen na Českou republiku, ale představovala prakticky celoevropskou záležitost – se týkala například brambor nebo některých druhů obilovin či zeleniny. U těchto položek v současnosti pozorujeme nejrapidnější cenové nárůsty. Brambory jsou nejdražší od června roku 2013, zelenina jako celek zdražuje meziročně takřka o čtvrtinu.
Zdražují také pekárenské výrobky. K tomu všemu se přidává poměrně vysoké tempo zdražování bydlení a energií v čele s elektřinou, které způsobuje zejména růst cen uhlí na světových trzích a rapidní zdražení emisních povolenek v zemích Evropské unie.
V únorové inflaci se projevuje ovšem také růst cen služeb, kde se projevuje razantní mzdový nárůst. Česká národní banka z důvodu poměrně nejisté zahraniční ekonomické situace nebude navzdory rychlejší než předpokládané inflaci alespoň v první polovině roku příliš pospíchat se zpřísňováním své měnové politiky. Celkově letos nelze čekat více než dvě zvýšení sazeb. Za celý rok by se míra inflace měla v průměru pohybovat na úrovni 2,3 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.