Čína chová k ukrajinskému lidu přátelský vztah a na Ukrajinu nikdy nezaútočí. Pondělní slova čínského velvyslance, řečená guvernérovi lvovské oblasti, dnes potvrdilo čínské ministerstvo zahraničí. Peking se stále viditelněji odvrací od Ruska, zejména kvůli svým obchodním zájmům.
Zdá se, že pondělní římské setkání vrcholných představitelů USA a Číny bylo přelomové. Trvalo sedm hodin a USA jej označují za „intenzivní“. Nebude náhodné, že včera rostly čínské akcie obchodované v USA nejvíce v historii. USA v Římě Číně mohly slíbit, že nevyřadí její firmy ze svých burz a možná nejen to – ale jistě to nebylo zadarmo. Tak trochu se na schůzce třeba mohlo také „porcovat“ Rusko…
Zítra bude o Rusku jednat už rovnou americký prezident se svým čínským protějškem. Zřejmě také výsledek římských jednání. Přitom dnes údajně se na cestě do Číny otočilo zpět letadlo s ruským ministrem zahraničí. Bude se zítra pokračovat v „porcování“ Ruska…?
Rusko je totiž už nyní jednou nohou v bankrotu, alespoň na svůj na cizoměnový dluh; poprvé od roku 1918, kdy Lenin přestal splácet carský dluh. Věřitelé Ruska dosud své peníze nedostali, ani v dolarech, ani v rublech. USA přitom tvrdí, že Rusko může provádět dané platby, jak je běžné, až do konce května…
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.