EU zastropuje ruskou ropu
Evropská unie se včera dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Strop bude... více
Čína zahájila s Ruskem jednání o odkupu jeho zlevněné ropy. Tou zamýšlí doplňovat své strategické rezervy dané suroviny.
Ruská ropa – typu Ural či Sokol – se obchoduje třeba o s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard.
Čína a Rusko jednají o nákupu ropy na mezivládní úrovni, jen s malým přímým vlivem jednotlivých petrochemických firem a podniků, uvádějí zdroje agentury Bloomberg. To svědčí o tom, že Peking utužuje svoji energetickou vazbu s Moskvou.
Ruská ropa se v historicky mimořádné slevě ocitla v důsledku západních sankcí vůči Rusku. Západní země, včetně EU, postupně ukončují svůj dovoz ruské ropy a ropných produktů, či tak letos a v příštích dvou letech učiní. To vytváří tlak na růst cen ropy z oblastí mimo Ruska, po níž je nyní větší sháňka, neboť pochopitelně slouží jako náhražka ropy ruské. Zdražující pohonné hmoty jsou na Západě, včetně EU a Česka, klíčovým zdrojem nejrapidnější inflace za posledních několik desítek let. Čína ale naopak nyní může těžit z nákupu levné ruské ropy a vytvářet citelné tlak na zmírňování inflace u sebe doma. Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem tak i proto může být právě ona.
Čína oficiálně nezveřejňuje objem svých strategických rezerv. Odhady prováděné například pomocí satelitních snímků indikují, že má kapacitu disponovat více než miliardou barelů kombinovaných státních a komerčních rezerv. Pro srovnání státní strategické rezervy USA mají maximální kapacitu mírně přesahující 700 milionů barelů.
Evropská unie se včera dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Strop bude... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.