Davos: Když dětí šílí a mocní se jim klaní
„Chci, abyste se strachovali, jako se dennodenně strachuji já. Chci, abyste panikařili.“ Tyto věty rezonovaly letošním Davosem jako máloco jiného. S veškerou naléhavostí je pronesla šestnáctiletá environmentální aktivistka Greta Thunbergová. Žádá prosté řešení: zastavte emise oxidu uhličitého – teď hned. Zatímco Thunbergová pozvánku do Davosu dostala, takový William Nordhaus nikoli.
Nordhaus, nejvýznamnější současný ekonom, zaměřující se právě na otázky změny klimatu, laureát Nobelovy ceny, by totiž zřejmě po žádném strachu či panice nevolal. Byl by uvážlivý, jak už ostatně vědci bývají. O uvážlivou debatu ale zřejmě nikdo nestojí.
Představme si, že by se do Davosu rozhodla zavítat vrstevnice Thunbergové, třeba také ze Švédska. Chtěla by tam pronést taktéž naléhavý apel. S tím rozdílem, že se nestrachuje z oxidu uhličitého, nýbrž z kriminality imigrantů v rodné domovině. Nabídla by podobně prosté řešení jako Thunbergová: zastavte imigraci – teď hned.
Samozřejmě, vrstevnici by do Davosu nikdo nepozval, do konferenčních sálů nikdo nevpustil. Možná by ji nevpustili ani do Švýcarska. V domovském Švédsku by si místo toho miliónkrát vyslechla kárání, že na složitý problém imigrace hledá nebezpečně jednoduché řešení. Byla by to pravda.
Pravda je to však i v případě Thunbergové. Jak upozorňuje přední expert na otázky změny klimatu Björn Lomborg, emise oxidu uhličitého představují vedlejší produkt činnosti – topení, chlazení, vaření, výroby elektřiny – miliard lidí celého světa. Pokud bychom přistoupili na dívčino jednoduché řešení, znamenalo by to podle něj čistou ztrátu v řádu stovek biliónů dolarů.
Zarážející je hlavně už to, že se o apelu Thunbergové tak vážně hovoří. Emocionální projev dítěte je třeba brát právě tak. Jako emocionální projev dítěte. Čí je to dítě?
Vyšlo v Reflexu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.