Přezdívají mu „Gorila“, na současné patálie by ale nestačil možná ani King Kong. Richard Fuld šéfuje čtvrté největší investiční bance v USA, Lehman Brothers, již momentálně ničí hypoteční krize a její následky.
Akcie Lehman Brothers se letos propadly o téměř 75 procent a množí se zvěsti, že ji nemine týž osud jako konkurenční Bear Stearns, jejíž věřitele musel nakonec sanovat stát. Poté co Lehman Brothers zaznamenala letos ve druhém čtvrtletí první ztrátu od roku 1994, smiřuje se trh s tím, že v červených číslech skončí i v kvartálu třetím. Odpisy podle některých odhadů dosáhnou až 2,5 miliardy dolarů. Fuld už několik prekérních situací zažil, nikdy ale nebylo tak horko jako nyní. Ignoroval šeptandu Společně s Jamesem Caynem, šéfem řečené Bear Stearns, byl Fuld donedávna posledním z výkonných ředitelů na Wall Streetu, kteří ve stejné funkci pamatovali předchozí velký otřes – tíseň spojenou s krachem fondu Long Term Capital Management (LTCM) v roce 1998. Caynovi zlomily v březnu vaz ztráty, jež se začaly načítat po loňském splasknutí realitního trhu. I Lehman Brothers investovala ve velkém do cenných papírů krytých podřadnými hypotékami. Netřeba se divit, že někteří zasvěcení prorokují Fuldovi Caynův osud. Ústřední figurou nehezkých fám Fuld již párkrát byl. Po krachu LTCM v roce 1998 se šeptalo, že Lehman Brothers je na prahu insolvence. Fuld dnes doznává, že tehdy reagoval chybně. „Ignoroval jsem tu šeptandu. Říkal jsem: ‚ Nenechme se rozhodit, věnujme se práci,'“ vzpomíná. „To byl osudný omyl. Fámy neutichly a myslím, že ta tvrdohlavost nás poškodila. Ne, přesněji, vím, že nás poškodila.“ Firmu a Fuldovy schopnosti nepřímo otestovali i teroristé, kteří zosnovali útoky z 11. září. Budovu, v níž Lehman Brothers sídlila, atak těžce narušil. Přes šest tisíc lidí muselo být přemístěno; v pondělí nově dobudované patro pro akciové obchodníky, jež stálo 32 milionů dolarů, se ono následující černé úterý proměnilo v kupu trosek. Jeden ze zaměstnanců dokonce zahynul. Během následujících týdnů fungovala Lehman Brothers na třiceti různých provizorních stanovištích. Dočasné středisko si otevřela i v hotelu Hilton: nejdříve musely pokojové postele uvolnit místo stolům pro počítače a terminály. Fuld však hbitě uzavřel smlouvu s Morgan Stanley, jež „Lehmanům“ umožnila přesunout se do její budovy, v níž sídlí dodnes. Fuld tedy celkem zdárně vyřešil úkol hodný vojenského logistika. Ani se není čemu divit – v mládí vzhlížel k zeleným baretům spíše než k bankéřským kravatám.
Nedržel basu
Po studiu na Coloradské univerzitě zamýšlel dát se na dráhu testovacího pilota, případně leteckého inženýra. V armádním výcvikovém středisku se dočkal vystřízlivění. Pohádal se s důstojníkem, jenž si dobíral jednoho z kadetů pro jeho nepatrný vzrůst. Když Fuld usiloval zpravit o incidentu nadřízeného zmíněného důstojníka, bylo mu důrazně připomenuto, že v armádě je třeba spíše „držet basu“ než rozdmýchávat hádky. To ale Fuld neskousl a bouchl dveřmi. Sotva opustil armádní ranveje, dal se roku 1966 do služeb Lehman Brothers. Měl štěstí, natrefil na skutečně obstojného mentora, muže, jenž mu nastartoval kariéru – Lewise Glucksmana. Ten se sice neštítil tu a tam poněkud horkokrevně mrsknout telefonním sluchátkem nebo nakopnout odpadkový koš – to když ztroskotal nějaký důležitý obchod – , ve firmě měl ale dlouhé prsty. Vypracoval se na funkci výkonného ředitele a roku 1983 zahájil interní válku, jež vyústila v sesazení Petera Petersona, který s ním nejvyšší pozici sdílel. Šlo o Pyrrhovo vítězství: roku 1984 se Lehman Brothers ocitla na pokraji kolapsu a pohltila ji společnost Shearson/American Express. Fuld se díky spojenectví s Glucksmanem vyhoupl do představenstva – jako jeden ze dvou jeho členů hlasoval proti převzetí.
Doba temna
Nastala „doba temna“. Tak nyní veteráni v Lehman Brothers označují dekádu 1984 až 1994. Na jejím konci se American Express rozhodla akcie „Lehmanů“ uvést na burzu. Krátce předtím se Fuld stal samostatným výkonným šéfem upisované firmy. K funkci přišel jako slepý k houslím, vždyť do té doby vládl praktickými zkušenostmi vlastně jen z pozice tradera. „Nic nevěděl. Nic o schůzích představenstva, nic o svolávání valných hromad nebo o vztahu s akcionáři,“ vybavuje si John Akers, někdejší nejvyšší šéf IBM, jenž posléze usedl v představenstvu Lehman Brothers. Fuld se však učí rychle. Navíc patří mezi „ostré hochy“, proto mu také říkají „Gorila“. A pár spletitých situací již vyřešil. Zda ovšem přečká současnou krizi, dosud nejtěžší, není vůbec jisté.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.