Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 se celkový počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR meziročně snížil o 85,9 procenta a počet přenocování poklesl o 81,3 procenta. Podzimní omezení ubytovacích služeb znamenalo propad návštěvnosti srovnatelný s první jarní koronavirovou krizí. Za celý rok 2020 hromadná ubytovací zařízení vykázala pokles počtu příjezdů i přenocování. Hostů se ubytovalo 10,8 milionu a v hromadných ubytovacích zařízeních strávili 31,2 milionu nocí.
Cestovní ruch v ČR zaznamenal loni historický propad. Z důvodu pandemie souvisejících omezení přestali ve velké míře do ČR jezdit zahraniční turisté, zejména ti ze vzdálenějších zemí typu Číny. Ubylo také turistů českých, ačkoli ne tolik jako turistů zahraničních. Čeští turisté tak ani početně, natož pak svými útratami, nevykompenzovali úbytek turistů zahraničních. Nejpostiženějšími oblastmi jsou ty silně závislé na zahraničních návštěvnících, jako je Praha nebo Karlovarský kraj, jenž cizince láká na lázeňské pobyty či letní filmový festival. Praha přišla v důsledku loňského výpadku turistického ruchu o zhruba 80 miliard korun. Čísla, která dnes zveřejnil ČSÚ, se ovšem víceméně očekávala. Dokládají, že segment cestovního ruchu patří vůbec k těm nejvíce zasaženým opatřeními pro boj proti šíření pandemie koronaviru.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.