Zahraniční obchod Česka se loni po dvou letech vrátil do přebytku
Saldo zahraničního obchodu České republiky se loni po dvou letech vrátilo do kladného pásma. Zahraniční obchod vykázal celoročně přebytek 122,8... více
Český zahraniční obchod v březnu překonal očekávání. Vykázal přebytek 15,9 miliardy, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů přebytek pouze 14 miliard.
Jedná se o nejvyšší přebytek zahraničního obchodu od předloňského dubna, tedy za takřka dva roky. Lepší než předpokládaný výsledek má na svědomí zejména autoprůmysl a pokles cen energií.
V autoprůmyslu v březnu vzrostla produkce meziročně o výrazných 42 procent. Zvyšovala se citelně ale také meziměsíčně, o více než desetinu, díky zlepšení průchodnosti mezinárodních dodavatelsko-odběratelských toků. Za masivním růstem autovýroby je tak nejen snížená srovnávací základna března 2022, ale také znatelné zlepšení dodávek komponent. Podle Sdružení automobilového průmyslu byl letošní březen z hlediska výroby aut nejlepším měsícem od listopadu 2019.
Vedle meziročního vzestupu přebytku zahraničního obchodu s automobily zlepšuje výsledek celkového zahraničního obchodu také výrazné zlevnění plynu, ropy a ropných produktů. Například referenční velkoobchodní cena plynu v EU klesla od loňského léta do letošního března až takřka o 90 procent. Výrazně klesají také ceny ropy a produktů z ní, včetně paliv typu benzínu či motorové nafty. Například motorová nafta u českých čerpacích stanic meziročně zlevňuje o masivních 15 až 20 korun na litr.
Česká republika jakožto čistý dovozce plynu, ropy a podstatné části ropných produktů tak z takového vývoje profituje, neboť platí za uvedený nezbytný dovoz při jeho daném objemu mnohem méně než loni. To ovšem současně zlepšuje saldo zahraničního obchodu ČR, neboť se snižuje objem dovozu.
Kvůli poklesu cen energií ale zlevňuje také elektřina. Česko přitom v uplynulých dvou letech představovalo po Švédsku a Francii jejího třetího největšího vývozce v EU. Zlevňování elektřiny, způsobené bezprostředně pádem cen plynu, tak citelně snižuje objem českého exportu, takže vytváří tlak na pokles přebytku zahraničního obchodu.
Za celý letošní rok vykáže tuzemský zahraniční obchod schodek, byť zhruba jen desetinový v porovnání s loňským 200miliardovým, historicky rekordním schodkem. Deficit nastane zejména kvůli přetrvávajícím obavám ze zhoršení celkových ekonomických podmínek u nás i v zahraničí, které se v březnu projevily již šestým meziměsíčním poklesem hodnoty nových zakázek českému průmyslu v řadě – klesaly přitom zakázky zahraniční, ne ty tuzemské.
Saldo zahraničního obchodu České republiky se loni po dvou letech vrátilo do kladného pásma. Zahraniční obchod vykázal celoročně přebytek 122,8... více
Český zahraniční obchod se zbožím letos v červnu překonal většinu expertních dohadů, když vykázal přebytek 18,2 miliardy korun. Jedná se o... více
Český zahraniční obchod se po roce vrací do kladných hodnot. Poprvé od loňského ledna totiž letos v lednu vykázal přebytek. Ten... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.