Český průmysl nečekaně silně „nakopla“ výroba aut
Tuzemský průmysl v listopadu 2022 v meziročním pohledu nečekaně vzrostl, o 0,5 procenta. Všechny expertní odhady přitom počítaly s jeho propadem. Růst průmyslu... více
Tuzemský průmysl nakročil do nového roku zle. Průmyslová produkce se meziročně propadla, a to poprvé od loňského dubna. Propad činí 1,4 procenta. Meziměsíčně je pád rovněž nečekaně silný, o 2,7 procenta.
Přitom se nezřídka čekal vzestup, jejž měl mít na svědomí hlavně autoprůmysl, který těží ze zlepšování zásobování komponenty typu čipů a z odeznívání světové logistické krize. Autoprůmysl skutečně zaznamenal silný růst, který však ani tak nekompenzoval propad většiny dalších průmyslových odvětví.
Výrobu v energetickém odvětví průmyslu tlumilo v lednu nadprůměrně teplé počasí, které snižuje poptávku po energiích a zároveň jejich velkoobchodní cenu. Přes pokles velkoobchodních cen však podniky průmyslu zpracovatelského čelí cenám vycházejícím z loňských velkoobchodních, resp. burzovních cen, které dramaticky navýšily důsledky války na Ukrajině a mezinárodních sankcí. To zvyšuje nákladnost jejich výroby. Klesají tak jejich odbytové možnosti, které navíc podvazuje i vývoj na straně poptávky, české i mezinárodní, kterou decimuje hrozba recese a související investiční nejistota.
Ty bude neblaze doléhat na průmyslovou výrobu v ČR po celý letošní rok, takže průmysl si celkově připíše oproti loňsku reálně jen desetinky procenta, jeho růst tak bude odpovídat „černé nule“.
Tuzemský průmysl v listopadu 2022 v meziročním pohledu nečekaně vzrostl, o 0,5 procenta. Všechny expertní odhady přitom počítaly s jeho propadem. Růst průmyslu... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.