Premiér slibuje konec zdražování, jenž však nenastane
Ve svém dnešním vánočním projevu se premiér Fiala poměrně výrazně věnoval také ekonomickým tématům. Z nich se zaměřil zejména na inflaci.... více
Je tedy další zvedání platů vrcholných českých politiků na místě?
Český premiér Petr Fiala je letos společně se svými protějšky Viktorem Orbánem a Robertem Ficem vůbec nejlépe placeným předsedou vlády kterékoli ze zemí EU. Vyplývá to z údajů (viz graf níže a zde) maďarské neziskové organizace Átlátszo (více o ní zde).
Letošní červencová analýza této organizace poměřuje hrubý plat jednotlivých premiérů zemí EU s výší průměrné hrubé mzdy v jejich domovině. Nejlépe dopadá Orbán, jenž v hrubém pobírá v přepočtu dle dnešního kursu zhruba 400 tisíc korun, což je 9,5násobek maďarské průměrné mzdy. Orbánův plat zahrnuje jak jeho poslanecký výdělek, tak samotný premiérský plat. Samotný premiérský plat letos v Orbánově případě činí v přepočtu zhruba 290 tisíc korun.
Druhý v pořadí se umisťuje slovenský premiér Robert Fico, který pobírá 7,6násobek průměrně mzdy země našich východních sousedů. Měsíčně si přijde v přepočtu na nějakých 280 tisíc korun. Jen o zhruba pět tisíc korun měsíčně méně než Fico pak pobírá jeho český protějšek. Fialův plat je tak letos 6,1násobkem tuzemské průměrné mzdy.
Orbán, Fico i Fiala mají v poměru k průměrně mzdě vyšší plat než premiéři kterékoli za západních zemí EU. Řecký premiér pobírá šestinásobek a německý kancléř 5,9násobek průměrné mzdy. Ovšem třeba dánská premiérka pouze 2,7násobek, a chorvatský premiér dokonce jen 2,5násobek.
Ve světle těchto čísel se nyní diskutované zvyšování platů českých vrcholných politiků v příštím roce rozhodně nezdá být nejpalčivějším problém České republiky a její ekonomiky. Vždyť jedna z objektivně nejlépe spravovaných zemí světa, Dánsko, dosahuje svých příznivých výsledků i přesto, že tamní vrcholní politici – premiéři – pobírají ve vztahu k průměrné mzdě v zemi ani ne polovinu toho, co jejich čeští protějšci.
Ve svém dnešním vánočním projevu se premiér Fiala poměrně výrazně věnoval také ekonomickým tématům. Z nich se zaměřil zejména na inflaci.... více
Český zahraniční obchod v březnu překonal očekávání. Vykázal přebytek 15,9 miliardy, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých... více
Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.