#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Český akademický ekonom v dresu MMF dobyl Novinky.cz. Oč mu jde?

29. října 2012

Nestává se každý den, aby odborná studie českého ekonoma, napsaná navíc pod hlavičkou Mezinárodního měnového fondu, pronikla na server Novinky.cz.

V tomto případě se rozhodně není čemu divit, neb to, co Jaromír Beneš se svým německým kolegou navrhují, by zcela jistě zasáhlo i do života běžného čtenáře zmíněného serveru. Oběma ekonomům totiž nejde o nic menšího než uzmout komerčním bankám moc nad úvěrovou expanzí. Tu by si – vedle expanze peněžní – v podstatě monopolizoval stát (vláda/centrální banka).

Jedním z předpokladů návrhu obou ekonomů, jenž je oživením „Chicagského plánu“ Irvinga Fishera ze 30. let, je stoprocentní krytí bankovních depozit. To je zajímavé, jelikož v „opominutí“ stoprocentního krytí, jehož se poprvé dopustila Velká Británie roku 1844 v zákonu Bank Charter Act, vidí prvopočátek stávajících problémů někteří ekonomové zjevně z opačného ideového tábora než zmíněné duo z MMF, například Jesús Huerta de Soto, představitel rakouské školy.

Huerta de Soto by však jistě nesouhlasil s de facto monopolizací úvěrové expanze státem.

Návrh ekonomů z MMF, pokud by byl realizován, by výrazně okleštil stávající vliv a moc komerčních bank, pročež je zajímavé, že se vůbec objevil. Zřejmě je to další důkaz ochlazování vztahů v rámci metakoalice států a velkobank (viz také kauza LIBOR) – stát, zdá se, soudí, že mu finanční krize poskytuje jedinečnou šanci ukořistit významnou část podílu velkobank na dobývání společenské renty. Podle MMF by monopolizace úvěrové expanze zajistila státům (USA, Británii, mnoha evropským zemím) příjmy z ražebného na takové úrovni, že by pohodlně smazaly své stávající dluhy; výnosy bank by se proměnily ve výnosy států.

Dalším důkazem tříštění metakoalice, za nímž ovšem může být i obyčejný strach na straně státu, že když nestáhne velkobanky, bude stažen sám, nechť je návrh guvernéra Bank of England Mervyna Kinga týkající se „kvantitativního uvolňování pro lidi“ (QEP), tedy vlastně zavedení „helikoptérových peněz“, ergo obejití sféry komerčního bankovnictví při umocňování celkové peněžní nabídky v ekonomice.

Inu, nebývalá doba plodí nebývalé návrhy. V důsledku z toho všeho velmi pravděpodobně čouhá nebývalá inflace.

 

Nelíbí 1  2  3  4  5  
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře