Česko letos od ledna do dubna dovezlo z Ruska ropu za 13 miliard korun, tedy za více než loni
Zatím se mu od ruských dodávek odstřihávat nedaří, má ale i kvůli tomu jedny z nejlevnějších cen pohonných hmot v EU... více
Problém je, že „ruskou“ může být navíc i ropa ázerbájdžánská
Ázerbájdžán dle včera zveřejněných dat letos v prvním pololetí dovážel meziročně o zhruba 34 % více ruské ropy (zde: https://interfax.com/newsroom/top-stories/104530/). Přitom už loni svůj dovoz ropy z Ruska zčtyřnásobil (zde: https://carnegieendowment.org/russia-eurasia/politika/2024/05/the-cost-of-russias-friendship-with-azerbaijan?lang=en).
Proč země, jež sama ropou oplývá, náhle tak dramaticky navyšuje její dovoz?
Své vlastní potřeby ropy a paliv z ní Ázerbájdžán pokrývá v rostoucí míře ruským dovozem, aby mohl svoji vlastní ropu v rostoucí míře vyvážet. A to i do Česka. Není totiž sankcionovaná, ani jinak politicky či morálně zatížená.
Česko od ledna do dubna 2022 dovezlo ropu z Ázerbájdžánu v hodnotě 6,1 miliardy korun, letos za první čtyři měsíce roku to už bylo za bezprecedentních 13,1 miliardy korun, vyplývá z dat ČSÚ. To značí nárůst o více než 100 % za pouhé dva roky.
Tedy i peníze, které Ázerbájdžán obdrží za ropu z Česka, mu umožňují poslat je dále do Ruska a platit tak za jeho ropu.
Česko se snaží navyšovat dovoz ropy z Ázerbájdžánu v rámci úsilí o diverzifikaci, které zintenzivnilo po ruském vpádu na Ukrajinu koncem února 2022. Od té doby do konce letošního dubna dovezlo ruskou ropu dohromady za zhruba 107 miliard korun, vyplývá dále z dat ČSÚ.
Z Ázerbájdžánu ve stejné době dovezlo ropu za přibližně 72 miliard korun.
Ve stejné dlouhém období zhruba 26 měsíců, které invazi předcházelo, tedy v období od začátku roku 2020 do invaze, dovezlo Česko z Ruska ropu za přibližně 67 miliard korun a z Ázerbájdžánu za nějakých 30 miliard. Je tedy zřejmé, že v důsledku invaze se relativně navýšil podíl ázerbájdžánské ropy dovážené do ČR ve vztahu k dovozu objemy ropy z Ruska. Jistá diverzifikace tedy probíhá.
Je třeba však mít na paměti, že dovážená ázerbájdžánská ropa může být v rostoucí míře z hlediska příslušných finančních toků fakticky též „ropou ruskou“, neboť daný navýšený ázerbájdžánský vývoz do ČR je více či méně pokryt navýšeným vývozem ropy z Ruska právě do Ázerbájdžánu.
Skutečně politicky či morálně nezatíženou ropou je tedy například ta z USA. Její dovoz ovšem po invazi poklesl. Hodnota ropy dovážené do Česka z USA činila od ledna 2020 do února 2022 přes 16 miliard korun, v 26 měsících po invazi, od března 2022 do letošního dubna, to bylo ale jen necelých 11 miliard korun.
V letech před invazí byly Spojené státy s přehledem největším dovozcem ropy do ČR ze zemí mimo státy bývalého Sovětského svazu. Po invazi už ale toto své postavení Spojené státy ztrácejí.
Zatím se mu od ruských dodávek odstřihávat nedaří, má ale i kvůli tomu jedny z nejlevnějších cen pohonných hmot v EU... více
Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude... více
Evropská unie se včera dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Strop bude... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.