Česko je podle některých odborníků bazénovou velmocí. I přes vysokou míru inflace a zdražování si je Češi stále pořizují. Podle zakladatele největšího dodavatele bazénů v Česku tím Češi zvyšují cenu svých nemovitostí. Ve čtvrtek o tom mluvil v pořadu Naše Česko v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou.
Česko je prý „bazénovou velmocí“ světa. Má mít jeden z největších počtu bazénů v přepočtu na obyvatele. Třeba při pohledu z letadla před přistáním v Praze se opravdu zdá, že je těžší nalézt zahradu bez bazénu než s ním.
„Česká republika rozhodně patří ke světovým velmocím v počtu bazénu na obyvatele na kilometr čtvereční. V Evropě spolu se Španělskem a Francií. V Česku je to asi proto, že nemáme moře a jsme stejně poživační jako Francouzi, kteří umějí žít,“ míní zakladatel největšího dodavatele bazénů v Česku Jaroslav Smetana.
Zájem Čechů o bazény podle Smetany i přes vysokou míru inflace neklesá. „Domníváme se, že je to způsobeno tím, že většina našich zákazníků bere pořízení bazénu jako investici do své nemovitosti. Prodáváme pouze bazény do země, které vás přežijí, zhodnotí to tu nemovitost,“ říká Smetana.
Podle něj jde o spojení zábavného s užitečným. Inflace se dotkla i pořizovací ceny bazénů. „Zdražili jsme samozřejmě o desítky procent v porovnání s minulým rokem. Nebylo zbytí, protože hmota, ropa i hliník zdražily,“ popisuje zakladatel firmy Albixon největšího výrobce bazénů v Česku. Pořizovací cena bazénu v Česku se podle Smetany pohybuje kolem půl milionu korun.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.