Česko odebírá nebývale vysoké množství plynu z Ruska
Nic na tom nemění ani nový dovoz z Alžírska Hned 94 % plynu má Česko v tomto měsíci z „ruského... více
Kdo hovoří o dramatickém snížení závislosti na Rusku po invazi na Ukrajinu, vypráví pohádku – ostatně i nyní v prosinci má Česko přes 95 % plynu z ruského směru
Často dnes slýcháme, že Česko se po ruské invazi na Ukrajinu dokázalo rychle zbavit závislosti na ruském plynu. U nepoučené veřejnosti tak vzniká dojem, že vlastně až do roku 2022 jsme byli plně závislí na ruském plynu a pak se od ně dokázali střelhbitě odpojit – z temnot se zlomově dostali na světlo. To je však jen taková pohádka. Data a fakta poskytují docela jiný obrázek.
Vždyť v tomto měsíci, v prosinci 2024, přichází do Česka více než 95 procent veškerého dováženého plynu z východního směru, ze Slovenska, ukazují data státního podniku Net4Gas. O měsíc dříve, v listopadu, nebyla situace příliš odlišná. Plyn, který do Česka proudí ze Slovenska, je ponejvíce ruského původu. Čili, drtivá většina plynu, který dnes Česko dováží, pochází z Ruska.
Česko však nemá žádný přímý kontrakt s Ruskem. Takže dodávka ruského plynu do Česka se uskutečňuje přes zprostředkovatele. Takto se do Česka může dostat ruský plyn, který původně nakoupila slovenská nebo maďarská strana, jejichž státní plynárenské podniky mají již s ruským vývozním monopolem, Gazpromem, přímý kontrakt. To nic nemění na tom, že Česko, tedy jeho dodavatelé, domácnosti a firmy, platí za plyn v konečném důsledku Rusku.
Pokud se zaměříme na to, jaká byla situace před pěti nebo deseti lety, shledáme, že se příliš nelišila. Ani tehdy Česko nemělo přímý kontrakt s Ruskem. (Ten poslední se uzavřel roku 2006, kdy se o čtyři roky dříve do rukou německé RWE privatizovaný Transgas dohodl s Gazpromem tak nevýhodně, že již v první polovině minulého desetiletí daný kontrakt stejně nebyl aktivní.)
Bylo ovšem ve vleku dění na německém trhu. V roce 2019 totiž ještě odebíralo ruský plyn nikoli skrze Slovensko jako nyní, nýbrž právě skrze Německo. Převážně němečtí zprostředkovatelé před pěti lety získávali ruský plyn prostřednictvím potrubí Nord Stream. Následně jeho část nechávali poslat i do Česka.
Jinými slovy, stejně jako před pěti lety i v těchto měsících má Česko svůj plyn takřka výhradně z Ruska. Nyní však putuje z východu, přes východní zprostředkovatele, zatímco roku 2019 ruský plyn putoval do Česka ze západu (přesněji, ze severozápadu), skrze hlavně německé zprostředkovatele.
Dokonce ani před deseti lety, roku 2014, nebyla situace příliš jiná. V té době sice ještě platil přímý kontrakt na dovoz norského plynu, uzavřený roku 1997 na dvacet let, nicméně se pomalu vyčerpával. A hlavně: o norský plyn šlo převážně jen obchodně, ve skutečnosti i plyn označovaný jako norský byl původem z Ruska. Věc ale byla v režii opět převážně německých zprostředkovatelů. To je podstatné. Česko prakticky v celém uplynulém desetiletí dováželo takřka výhradně ruský plyn proto, že se jednalo o rozhodnutí převážně německých zprostředkovatelů. Ti měli s Gazpromem buď přímý, dlouhodobý kontrakt, nebo byl ruský plyn z jejich hlediska prostě cenově nejvýhodnější.
Kdyby už před deseti a více lety Německo zbudovalo terminály na zkapalněný plán, jak tak překotně činilo po invazi Ruska na Ukrajinu, proudil by už v uplynulém desetiletí do Česka nejen ruský plyn, potenciálně plyn norský, nýbrž i plyn právě z těchto terminálů, tedy z celého světa.
Takže už před deseti a více lety Česko nebylo na ruském plynu samotném o nic více závislé než dnes. Plynovodní infrastruktura na území Česka už tehdy umožňovala, aby Česká republika dovážela plyn klidně z celého světa. Pokud tedy bude Němec chtít.
Jenže Němec nechtěl. Ten chtěl ruský plyn. A dokonce tolik, že plynovodu Nord Stream budoval společně s rakouskou, francouzskou, nizozemskou a britskou stranou jeho paralelní „sestru“, Nord Stream 2.
Česko se zkrátka spolehlo na prozíravost Německa a dalších zmíněných západoevropských zemí. Když tyto země hodlaly svůj dovoz ruského plynu ještě dále navyšovat, prostřednictvím budovaného plynovodu Nord Stream 2, ani Česko příliš nevidělo důvod zaběhlý stav věcí měnit.
Dnes se jasné, že takoví Poláci byli prozíravější než Němci a další západoevropské země, a nakonec i než Česko, když si zbudovali plynovodní napojení na norská naleziště v Severním moři, tedy potrubí Baltic Pipe, spuštěné roku 2022.
Poláci ale přece jenom byli objektivně motivovanější než Češi takové potrubí zbudovat. Dalo jim vlastně přímé napojení na Norsko. Což umožňuje prostý fakt, že Polsko má přístup k moři. Na rozdíl od Česka. I kdyby bylo Česko sebeprozíravější, přímé napojení na norská naleziště jako Polsko mít nemohlo. A to jen zesilovalo jistou – hlavně z dnešního hlediska – odevzdanost nechat dodávky plynu hlavně v rukou Německa. Které hořelo pro plyn ruský.
Ostatně ani Evropská komise neměla zásadních námitek. Roku 2017 Brusel uznal (zde), že „fungování českého trhu se zemním plynem se v posledních letech zlepšilo. Od roku 2012 je lépe propojen se západoevropskými trhy a umožňuje zpětné toky plynu ze západní Evropy do ČR.“
Ano, vskutku, už před více než deseti lety Česko samotné nebylo o nic více závislé na ruském plynu než dnes. Mohlo klidně dovážet plyn ze západní Evropy. Jenže ta tehdy – zejména Německo – svůj odběr ruského plynu navyšovala. Takže nepřekvapí, že takřka výhradně proudil i do Česka. Ostatně jako v horké současnosti. Nyní se tak, jak víme, děje s jedinou změnou – a sice že ruský plyn už neproudí jako dříve přes Německo, leč staronově přes Slovensko.
Přesně tak, staronově. Za socialismu nebo ještě i v 90. letech bylo Česko na sovětském, resp. ruském plynu skutečně plně závislé. Tehdy do dnešní České republiky tedy pochopitelně výhradně tekl přes území dnešního Slovenska. K tomuto modelu se v posledním měsíci či dvou Česko vlastně vrátilo. Na rozdíl od doby před zhruba třiceti a více lety dnes ale může klidně, bude-li chtít, brát plyn ze západní Evropy. Což ale není nic nového, tento stav trvá přes deset let.
V čem tedy spočívá ona dramatická změna, jež se měla odehrát po invazi Ruska na Ukrajinu? Změnou jistě je zničení a zneprovoznění plynovodů Nord Steam. Změnou je rychlá výstavba terminálů na zkapalněný plyn na německém pobřeží.
Tyto změny však neproběhly v české režii, Česko je pouze v jejich vleku.
A takový plynovod STORK II, který by spojoval Česko s terminálem při polském pobřeží, a snižoval by závislost na dění v Německu a tamních rozhodnutích, v nejbližších letech nadále stát nebude. A kdo ví, zda vůbec. Polská strana po zbudování zmíněného potrubí Baltic Pipe už pro další diverzifikaci zdrojů plynu nestojí tolik jako dříve.
V českém kontextu je zásadní změnou snižování závislosti na ruském plynu, jež se ale odehrávalo hlavně v 90. letech a v prvním desetiletí tohoto milénia.
Kdokoli vyzdvihuje snižování závislosti na ruském plynu jako záležitost posledních dvou až tří let, až jako přechod ze tmy do světla, vypráví spíše pohádku, než by věrně popisoval skutečnou dějovou linku.
Vždyť jediný výraznější realizovaný krok české strany, který se v oblasti zásobování země plynem odehrál po ruské invazi na Ukrajinu, představuje několikaleté pronajmutí kapacity v terminálu na zkapalněný plyn v Nizozemsku. Tam loni desítky tankerů přivezly plyn, který by pokryl zhruba třetinu roční spotřeby České republiky.
Jenže dvě třetiny je třeba hledat jinde. A v těchto měsících se to děje takřka výhradně staronově v Rusku slovenskou cestou…
Nic na tom nemění ani nový dovoz z Alžírska Hned 94 % plynu má Česko v tomto měsíci z „ruského... více
Takřka všechen plyn, který Česko odebírá, je nyní z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska; ze západního směru, přes Německo, už... více
V posledních zhruba dvou měsících rozhodně neplatí, že by do Česka tekly pouze jednotky procent ruského plynu. Jsou to desítky... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.