Zahraniční obchod se zbožím v únoru překonal očekávání. Jeho bilance skončila v národním pojetí přebytkem 17,6 miliardy korun, zatímco střední hodnota analytických odhadů předpokládala přebytek pouze ve výši patnácti miliard korun. Přes všechny obtíže, jimž čelí automobilový průmysl, se právě vývoz aut podepsal na příznivém výsledku zahraničního obchodu podepsal nejvýrazněji.
Zahraničnímu obchodu už delší dobu svědčí poměrně slabá koruna. Ta sice zdražuje dovoz, avšak na zahraničních trzích umožňuje dobrou konkurenceschopnost a samotný přepočet utržených deviz do slabší koruny vede k nárůstu korunového objemu vývozu.
Meziročně narůstá vývoz do zemí EU o 3,8 procenta, do zemí eurozóny pak dokonce o 4,3 procenta. Do zemí mimo EU ale export jen o 0,6 procenta.
Z jednotlivých klíčových exportních destinací je za období letošního ledna a února patrný meziroční pokles vývozu v případě Turecka (o bezmála 40 procent), dále do Švédska (o skoro třináct procent), do Itálie (pokles o 8,4 procenta), Číny (pokles o 7,2 procenta) a Belgie (pokles o 2,7 procenta). Naopak se daří vývozu do asijských ekonomik Japonska a zejména Jižní Koreje nebo do Spojených států.
Vývoz do Německa, které je pro ČR z hlediska objemu naprosto klíčové, narůstá o dvě procenta. Zajímavé je, že navzdory nejistotě spjaté s brexitem se daří navyšovat export do Británie, a to meziročně o čtyři procenta.
Celkově tedy zatím český zahraniční obchod působí dojmem vyšší než očekávané odolnosti vůči napjatému mezinárodnímu ekonomickému prostředí. Tam stále číhá řada hrozeb, avšak na Česko zatím nemají fatální dopad. Je i tak v našem nejlepším zájmu, aby nejistota spjatá s obchodními válkami či brexitem co nejrychleji opadla.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.