#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Českému průmyslu se nad očekávání daří, navzdory obchodní válkám a dalším hrozbám

8. července 2019

Tuzemský průmysl navázal v květnu na svůj poměrně solidní dubnový výkon, který byl nejlepší od loňského listopadu. Meziročním růstem ve výši 3,2 procenta poměrně výrazně, takřka trojnásobně překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 1,1 procenta. V trendovém pohledu je však zřetelně patrná ztráta dynamiky tuzemského průmyslu, k níž dochází již od první poloviny loňska. Důvodem jsou obchodní války, hrozba tvrdého brexitu a zpomalení čínské a německé a potažmo globální ekonomiky.

Letos v květnu se celkem dařilo zpracovatelskému průmyslu, a to stejně jako v dubnu včetně automobilového segmentu, a průmyslu energetickému. Tuzemský průmysl jako celek tak i ve druhém čtvrtletí podle dosud známých dat zůstal celkem odolný vůči nepříznivému globálnímu vývoji.

Nové zakázky našemu průmyslu ze zahraničí rostly i v květnu, avšak již ne tak citelně jako v dubnu. Dubnové takřka desetinové tempo jejich růstu, nejvýraznější od loňského října, ovšem nebylo udržitelné.

V dalších měsících roku se však budou do objemu průmyslové produkce v rostoucí míře promítat nepříznivé mezinárodní faktory, jako je pokračující vyhrocené probíhající či hrozící obchodní válčení na více „frontách“ či rostoucí riziko takzvaného tvrdého brexitu. Svědčí o tom vysoce nepříznivý vývoj předstihových ukazatelů, jako je index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Průmysl tak za celý letošní rok přidá pouze 1,7 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře