#Lukáš Kovanda, Ph. D.

České motoristy čekají poměrně levné Vánoce, levnější než loni, pohonné hmoty opět zlevnily

19. prosince 2024

Nic moc na tom nezmění ani včerejší zasedání americké centrální banky, z hlediska investorů šokující

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět mírně zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o pět haléřů na 35,64 koruny za litr a cena nafty o devět haléřů na 34,82 koruny za litr. Oproti stejnému období loni je nyní litr benzinu levnější o 47 haléřů, a nafta dokonce o 1,58 koruny.

Také v příštím týdnu by pohonné hmoty měly mírně zlevnit. V rozsahu do deseti haléřů na litr. Cena ropy Brent na světových trzích totiž už od první poloviny října vykazuje mírně klesající trend. Jeho dopad do cen pohonných hmot v Česku mírní oslabování koruny vůči dolaru. To tedy není tak razantní, aby způsobilo růst cen benzínu a nafty u tuzemských čerpacích stanic.

Nic moc na tom nezmění ani včera oznámený výsledek posledního letošního řádného zasedání americké centrální banky. Přestože jsou z něj investoři v USA v největším šoku za posledních více než 23 let. Americké akcie v reakci na něj totiž výrazně spadly; tak výrazně, že hůře na rozhodnutí centrálních bankéřů v USA reagovaly naposledy 17. září 2001.

Americká centrální banka se totiž včera převtělila v „jestřába v holubičím hávu“. Snížila sice základní úrokovou sazbu, ale signalizovala, že v příštím roce ji bude snižovat pomaleji, než se čekalo. A to očekávání nebyla nijak euforická. Navíc, pomaleji, než se čekalo, chce sazbu snižovat nikoli z důvodu vyhlíženého kvapného ekonomického růstu (který bývá proinflační), nýbrž z důvodu inflace samotné – což je ta horší varianta.

Verdikt americké centrální banky dnes tlačí cenu ropy dolů, přičemž současně posiluje dolar, i vůči koruně. Celkový efekt na cenu pohonných hmot v Česku by tedy měl být takový, že tlak na jejich zdražení z důvodu oslabení koruny zhruba vykompenzuje zlevnění ropy. Tuzemští motoristé tak prožijí poměrně levné vánoční svátky i přelom roku.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře