Konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže, prognózuje Česká národní banka
Dnes schválený konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže. Konstatuje to Česká národní banka ve své nejnovější Zprávě o měnové politice.... více
Česká vláda dnes rozhodla o výši úlevy energeticky náročným firmám v příštím roce, která by měla celkově činit 3,5 miliardy korun. Důvodem je zejména nečekaně výrazné zdražení elektřiny v podnikové sféře, které má nastat hned zkraje roku 2024 z důvodu vyššího než předpokládaného vzestupu regulované složky její ceny.
Velké průmyslové podniky mají v příštím roce čelit nárůstu regulované složky cen elektřiny o zhruba 106, resp. zhruba 191 procent, v závislosti na využívané hladině napětí.
Zmíněná pomoc v objemu 3,5 miliardy je však jen přibližně desetinová v porovnání s částkou, kterou svým podnikům hodlá od drahé elektřiny ulevit sousední Německo. Letos v listopadu Scholzův kabinet vyhradil na pomoc od drahé elektřiny podnikům v zemi až dvanáct miliard eur ročně, a to minimálně pro léta 2024 a 2025.
Částka dvanácti miliard eur odpovídá necelým 300 miliardám korun. To je, po přepočtu na velikost ekonomiky a dle podílu průmyslu v ní, jako kdyby česká vláda pomohla v příštím roce tuzemským podnikům s úlevou od drahé elektřiny v rozsahu přibližně 30 miliard korun. Přesto si však české podniky mohou jistě říci alespoň to, že pomoc české vlády je „lepší než drátem do oka“.
Pro širší kontext je však třeba pomyslet i na to, že Německo představuje zadluženější ekonomiku, než je Česko, takže teoreticky by mělo dbát udržení svých výdajů na uzdě důsledněji než Česko. Není tomu tak ovšem.
Německo nyní vykazuje dluh čítající zhruba 65 procent velikosti své ekonomiky, zatímco Česko má dluh pouze kolem 45 procent velikosti ekonomiky.
Dnes schválený konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže. Konstatuje to Česká národní banka ve své nejnovější Zprávě o měnové politice.... více
Německo, Polsko i Slovensko budou i v příštím roce ulevovat lidem a firmám od drahých energií. Česko ale žádnou pomoc nechystá.... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.