Poslední dva roky byly pro světovou politiku lety zvyšujícího se napětí. Vztah mezi Donaldem Trumpem a Vladimírem Putinem se navzdory očekávání, prakticky ihned po amerických volbách, vyostřil. K tradiční rivalitě s Ruskem navíc Spojené státy přidaly také obchodní pře s Čínou a zatímco Británie stále vyčkává jak vlastně dopadne Brexit, Evropa stojí opodál v jakési kolektivní nerozhodnosti. O roli České republiky a Evropské unie na poli světové politiky se ve studiu Ecofinu bavil s Lukášem Kovandou předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.
Podle Vondráčka by Česká republika mohla ve složitých vyjednáváních zastávat roli jakéhosi mediátora. „Jakákoli obchodní válka, jakákoli destabilizace prostředí, nám nic dobrého nepřinese,“ tvrdí. Česká republika sice podle Vondráčka patří neodmyslitelně do Evropské unie, do NATO a mezi země OECD, to ovšem neznamená, že by „neměla vést dialog na obě strany.“
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.