Příští týden ve čtvrtek se koná poslední letošní řádné měnověpolitické zasedání České národní banky. Bankovní rada se pravděpodobně rozhodne tentokrát ponechat sazby na stávajících úrovních. Základní sazba tak setrvá na úrovni 1,75 procenta.
Rozhodnutí rady však nebude jednohlasné. Guvernér Jiří Rusnok se vyjádřil ve smyslu ponechání sazeb na nynější úrovni, zatímco radní Vojtěch Benda připustil, že by mohla zvednout ruku pro páté zvýšení sazeb v řadě. Pokud by k němu došlo, nastalo by něco takového – pět zvýšení sazeb v řadě – poprvé v historii ČNB. Proti zvýšení sazeb bude takřka jistě Oldřich Dědek, který opakovaně vysílá signály, že nynější tempo zvyšování sazeb je až příliš rychlé.
„Holubicím“ Dědkova typu budou oporou v argumentaci ve prospěch ponechání sazeb tam, kde jsou, listopadová čísla k inflaci. Tempo růstu spotřebitelských cen totiž meziročně vykázalo úroveň rovných dvou procent, takže se ocitlo přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky. Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad s mírou inflace ve výši 2,5 procenta. Klíčovým důvodem znatelně pomalejšího tempa inflace je říjnový a listopadový propad cen ropy na světových trzích, který už se v listopadu částečně promítl do zlevnění pohonných hmot v ČR. Navíc se zatím nenaplňují obavy z citelného zdražování potravin v důsledku letošního sucha a špatné letní úrody.
Právě pomalejší než očekávaná inflace zvyšuje pravděpodobnost, že dalšího zpřísnění měnové politiky se dočkáme až v roce 2019. Dalším důvodem je skutečnost, že bankovní radu opustil největší „jestřáb“ posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní, Tomáš Holub a Aleš Michl, se zatím „rozkoukávají“ a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních.
Navzdory vyhlídce na ponechání sazeb ČNB na stávající úrovni pokračují jednotlivé banky v citelném zdražování hypoték. Růst úroků na hypotékách se ale netýká jen zájemců o nové hypotéky, ale i klientů, kteří svou hypotéku refinancují.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.