#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká koruna od začátku ruské invaze posílila

14. dubna 2023
Jak vůči dolaru, tak i euru a švýcarskému franku. Jako jediná v Evropě a jedna ze dvou měn na světě.

Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. 2. 2022) až do včerejšího večera posílily jak vůči dolaru, tak euru. Jen dvě z těchto měn jsou měny evropských zemí: česká koruna a švýcarský frank.

Česká koruna je navíc jedinou evropskou měnou, která od začátku invaze dokázala naráz zpevnit vůči dolaru (viz graf 1 níže), euru (graf 2) i švýcarskému franku (graf 3). A je jednou ze dvou měn ve světě, která něco takového dokázala.

Jedná se o nedoceněný úspěch české měny, když uvážíme, že Česko před invazí patřilo k zemím vůbec nejvíce závislým na dovozu ruských energií, navíc k zemím geograficky Ukrajině poměrně blízkým. Koruna se v době války na Ukrajině nečekaně stala „bezpečným přístavem“, když svým zpevněním dokonce předčila tradiční „bezpečné přístavy“ typu amerického dolaru, švýcarského franku nebo japonského jenu.

Koruna přitom dále zpevňuje. Dnes ráno středoevropského času vylepšila svůj takřka patnáctiletý rekord vůči euru, když zpevnila na 23,207 koruny za euro, jak plyne z dat Bloombergu. V celé historii vzájemného obchodování obou měna byla koruna silnější než dnes pouze v pěti obchodních dnech, a to v období od 16. do 22. července 2008.

V nadcházejících měsících trh předpokládá určité, „korektivní“ oslabení koruny, přestože v nejbližších dnech a týdnech může ještě posilovat, a dokonce pokořit svůj absolutní rekord, odpovídající 22,88 za euro. Ke konci června by měl kurs koruny k euru odpovídat 23,75, jak plyne z konsensu analytiků ale Bloombergu. Koncem letoška by pak euro mělo podle téhož konsensu vyjít na rovných 24 korun. Koncem roku 2025 by kurs měl činit 23,70 a koncem roku 2026 pak 23,60. Tyto prognózy už jsou ale zatíženy značnou dávkou nejistoty. Každopádně trh v tuto chvíli nečeká pro příští léta žádné výraznější oslabení koruny, takže její současné mimořádné posílení zjevně nepovažuje jen za náhodnou, mimořádnou souhru příznivých okolností.

Jak se jednotlivým měnám dařilo vůči americkému dolaru v období od 23. 2. 2022 do 13. 4. 2023 večerních hodin středoevropského času (zdroj: Bloomberg).

Jak se jednotlivým měnám dařilo vůči euru v období od 23. 2. 2022 do 13. 4. 2023 večerních hodin středoevropského času (zdroj: Bloomberg).

Jak se jednotlivým měnám dařilo vůči švýcarskému franku v období od 23. 2. 2022 do 13. 4. 2023 večerních hodin středoevropského času (zdroj: Bloomberg).

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře