Česká koruna a švýcarský frank jsou dvě nejvýkonnější evropské měny
Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem... více
Poraženým je dolar a americké dluhopisy, což je nečekaně tvrdá rána pro Trumpa i Ameriku
„Dolar je obětí Trumpova celního chaosu tohoto týdne“, píše dnes agentura Bloomberg. A kdopak je jeho vítězem? Švýcarský frank a česká koruna.
V tomto týdnu tyto dvě měny drtí dolar jako celosvětově žádná jiná (viz graf 1 agentury Bloomberg níže), ani libra, euro či japonský jen ne. Frank v tomto týdnu zpevňuje do dnešního dopoledne vůči dolaru o 5,1 procenta, koruna pak o 4,1 procenta.
Síla franku překvapivá není, neboť jde o tradiční bezpečné útočiště pro celý svět. Odolnost české koruny je zato poměrně nečekaná. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že Česko má být jednou z nejpoškozenějších zemí EU, rozhoří-li světová obchodní válka trvaleji.
Navíc, pokud bychom brali v potaz pouze dosavadní dnešní obchodování, koruna drtí dolar ještě silněji než sám švýcarský frank. Vůči dolaru totiž dnes koruna posiluje nejvíce ze všech měn světa (viz graf 2). Jen dnes si koruna vůči dolaru připisuje 1,2 procenta, druhé euro pak 1,1 procenta.
Ani v nejmenším se zatím nepotvrzuje obvyklé sýčkování zastánců rychlého přijetí eura v ČR, že v čase globálního ekonomického otřesu budeme plakat, že jsme jej dávno nepřijali, a že koruna „shoří jako papír“ – zvláště právě v porovnání s držákem jménem euro.
Povážlivé slábnutí dolar vysvětluje, proč americký prezident Donald Trump se svými cly předevčírem couvnul tak nečekaně, že to nečekal ani on sám… Naráz mu padaly akcie, dolar i dlouhodobé dluhopisy, jak zachycuje graf 3 Bloombergu níže. Takové sešikování je historicky mimořádné.
Po 11. září, při světové finanční krizi, ani když Americe zhoršili rating, se nekonalo. Padaly sice tehdy akcie, ale dluhopisy USA na ceně rostly. Investoři celého světa v nich totiž spatřovali pojistku právě proti akciovým pádům, čímž podporovali také dolar (jehož je ke koupi těch dluhopisů třeba).
Nikoli však po Trumpově Dni osvobození.
Americké vládní dluhopisy se nyní chovají jako dluhopisy rozvíjející se země, málem jako kryptoměna. Nejsou už onou pojistkou. Na dolar se tedy také nelze spolehnout jako na tlumič, jehož posilování bude mírnit inflační dopad cel na amerického spotřebitele, Trumpova voliče.
Pokud by americké dluhopisy přišly o status pojistky, prakticky bezrizikového aktiva, půjde o skutečnou revoluci na finančních trzích, s dalekosáhlými důsledky pro celý svět, o skutečný odkaz Trumpova Dne osvobození historii.
Byť odkaz pro Ameriku truchlivý, nikoli – jak Trump zamýšlel – povznášející.
Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem... více
Česká měna v první letošním pololetí podala solidní výkon, který by ji měl vydržet i ve druhé půli roku. Od ledna... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.