Hrubý domácí produkt České republiky rostl meziročně o 2,5 %. Tuzemská ekonomika tedy v porovnání se druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketovala s technickou recesí. Nakonec české ekonomice pomohlo i to, že Německo podle dnešních předběžných údajů do recese nepadlo. Přes jisté známky stabilizace ovšem německá ekonomika i tak čelí nejstrmějšímu propadu průmyslu za poslední desetiletí, tamní ekonomiku drží na nohou spotřeba domácností a spotřeba vlády.
„Vitamíny“, které chrání české hospodářství před německou „nákazou“, představuje zejména rovněž spotřeba domácností, kterou pohání výrazný růst kupní síly tuzemského obyvatelstva. Nejinak tomu bylo i ve třetím kvartále. Za celý letošní rok vzroste kupní síla obyvatelstva – mzdy očištěné o inflaci – o zhruba čtyři procenta.
Překvapivě dobrý výkon vzhledem k mezinárodním podmínkám podává také zahraniční obchod. Naopak průmyslová výroba letos zaznamená zřejmě jen „černou růstovou nulu“, protože právě průmysl je zatím nejcitelněji zasažen zmíněným nepříznivým vývojem v Německu a obecně v zahraničí.
Za celý letošní rok by česká ekonomika měla růst tempem 2,6 procenta, v příštím roce pak její růst zpomalí nejspíše na 2,2 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.