Česká ekonomika podle předběžného odhadu stoupla v loňském posledním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta, meziročně pak o poklesla o rovných pět procent. Za celý rok tak odepsala 5,6 procenta. Je potřeba více než kdy jindy zdůraznit, že jde o předběžný výsledek. Ještě se tak může měnit oběma směry, a to kvůli mimořádné pandemické situaci, zatížené nebývalou mírou nejistoty, zvláště výrazně.
Pokud by však tato nebo podobná čísla platila i definitivně, půjde o nečekaně dobrý výsledek české ekonomiky, pochopitelně tváří v tvář zmíněným loňským mimořádně nepříznivým podmínkám. Jedná se totiž o mnohem příznivější výsledek, než jaký někteří experti předpokládali ještě v loňském čtvrtém čtvrtletí. Připomeňme, že například Svaz průmyslu a dopravy ČR se ještě v druhé polovině října 2020 obával, že ekonomika poklesne až o dvanáct procent. Její nynější propad, resp. jeho dnešní odhad, je tedy ani ne poloviční.
I tak je však třeba říci, že jde o nejhorší výsledek české ekonomiky v novodobé historii státu počítané od roku 1993. Ještě před rokem touto dobou bychom takovéto číslo považovali ze nepodařené sci-fi.
České ekonomice pomohlo zejména ve druhém pololetí loňského roku to, že klíčová odbytiště tuzemského exportu, v čele s Německem, nebyla tak zásadně pandemií ochromena jako na jaře. Tím pádem podával tuzemský zahraniční obchod ve druhé polovině loňska rekordně dobrý výkon. Například v říjnu 2020 byl celkový obrat zahraničního obchodu druhý nejvyšší v historii. V měsících září, říjnu a listopadu pak přebytek zahraničního obchodu vykázal pokaždé hodnotu přesahující třicet miliard korun. Taková „série“ se rovněž dosud nikdy v historii nezdařila. Dobrý výkon tuzemského exportu měl samozřejmě příznivý dopad na průmyslovou výrobu, která je pro českou ekonomiku jako celek zcela klíčová. Česko je stále prakticky nejprůmyslovější zemí EU.
V letošním roce bude výkon české ekonomiky odvislý od rychlosti vakcinace u nás i v zahraničí, zejména opět v zemích typu Německa, které jsou klíčovými odbytišti českého exportu. Vzhledem k tomu, že Německu i například Číně, kam plyne zvláště nepřímou cestou rovněž podstatná část českého vývozu, by se mělo letos v mezinárodním kontextu nadprůměrně dařit, jsou poměrně příznivé i vyhlídky české ekonomiky. Měla by letos přidat 3,1 procenta. Na to, aby se její výkon dostal na předpandemickou úroveň, to ale stačit nebude. K tomu dojde až v roce 2022.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.