Zpřesněné údaje o růstu tuzemské ekonomiky v loňském posledním čtvrtletí i za celý rok 2018 stále poskytují poměrně pozitivní obrázek. Česká ekonomika totiž loni ve čtvrtém kvartále dokázala celkem solidně „finišovat“, i když dle zpřesněného odhadu meziročně už jen o 2,8 procenta (původní odhad zněl na 2,9 procenta). A to navzdory zpomalování německé ekonomiky a ztrátě dynamiky řady zemí eurozóny.
To však nic nemění na tom, že mezi zeměmi Visegrádské skupiny už tři čtvrtletí v řadě citelně zaostává. Maďarsko dle zpřesněných údajů rostlo v posledním kvartále tempem 5,1 procenta (předběžný odhad hovořil o pětiprocentním růstu). Polsko a Slovensko zatím zůstávají na úrovni původního odhadu, tedy 4,9, resp. 3,6 procenta.
Česká ekonomika zpomaluje výrazněji než další země regionu zejména proto, že dříve než ony narazila na kapacitní omezení. Relativně silná obchodní provázanost se zpomalujícím Německem – tato provázanost je silnější než v případě dalších zemí Visegrádské skupiny – hrála až druhořadou roli. Česko zůstalo na sklonku roku poměrně imunní vůči vývoji v Německu. Solidní imunitu podpořil stále dobrý výkon průmyslu, dokonce celoevropsky těžce zkoušeného automobilového segmentu. Celkově byla síla zahraniční poptávky po českém zboží příjemným překvapením. Dařilo se také stavebnictví. To přidalo meziročně takřka osm procent, což souvisí i se zrychlením v čerpání prostředků z fondů EU, které bylo patrné zejména ve druhé polovině loňska.
Pozitivní je, že na růstu ekonomiky se loni ve čtvrtém čtvrtletí silně podílely investice. Meziročně rostly o více než deset procent. Firmy jsou nuceny investovat do rozšiřování kapacit, což bylo další vzpruhou zmíněnému stavebnictví, ale silně investují také do strojového vybavení. Lepší technologie jim umožní navýšit produktivitu a zůstat konkurenceschopné i v čase, kdy v ČR výrazně stoupají náklady práce, zejména z důvodu citelného růstu mezd a platů. Lepší technologie firmám rovněž umožní čelit chronickému a kritickému nedostatku vhodné pracovní síly, vždyť ČR vykazovala i loni ve čtvrtém kvartále nejnižší nezaměstnanost nejen mezi zeměmi EU, ale také mezi zeměmi OECD.
Za celý loňský rok vykázala ekonomika tříprocentní růst, čímž byl potvrzen předběžný odhad. V letošním roce zejména kvůli nepříznivým zahraničním vlivům tuzemská ekonomika zpomalí, když přidá 2,7 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.