Průměrná mzda je nejvyšší od vzniku ČR.
Očekávejme ještě její další růst.
V míře nezaměstnanosti nám může konkurovat jen Japonsko.
ČNB pravděpodobně zvýší svoji základní úrokovou sazbu letos ještě dvakrát.
Mzdy v ČR ve druhém letošním čtvrtletí překonaly očekávání trhu, když v nominálním vyjádření vzrostly meziročně o 8,6 procenta a o 6,2 procenta ve vyjádření reálném, tedy po očištění o inflaci. Průměrná mzda tak svojí nominální výší (31 851 korun) dosaženou za letošní druhý kvartál překonala všechna přechozí čtvrtletí od vzniku ČR v roce 1993, a to včetně posledního kvartálu roku 2017, který dosud držel pomyslný rekord. Zatímco tehdy průměrná měsíční mzda i pod vlivem vyplácených celoročních i čtvrtletních odměn a bonusů vystoupala na nominální úroveň 31 661 korun, za letošní druhé čtvrtletí poprvé v historii překonala úroveň 31 800 korun. Do konce letošního roku bude ale tento rekord opět překonán. V posledním letošním čtvrtletí by průměrná měsíční mzda měla přesáhnout úroveň 34 tisíc korun. Z podstatné části je svižný mzdový růst, který jsme pozorovali i ve druhém letošním kvartále, odrazem dobré kondice tuzemské ekonomiky a související velice napjaté situace na trhu práce.
Míra nezaměstnanosti je tak nízko, že nám ve světě z objektivně srovnatelných zemí může konkurovat jediná – Japonsko. Z jisté části je však mzdový růst dán také již mnohem méně zdravými tendencemi, kterou je zejména překotný platový nárůst ve veřejné sféře a skokové navyšování minimální mzdy. Tento méně zdravý nárůst je varovný i po přihlédnutí k tomu, že současný mzdový a platový nárůst je tak markantní také proto, že „doháníme“ mzdovou stagnaci let poznamenaných dopady světové finanční krize.
Tak jako tak, velice svižný mzdový růst je jedním z faktorů, který vede a také ještě povede k tomu, že Česká národní banka bude zvyšovat své úrokové sazby rychleji, než se ještě před létem předpokládalo. Stále nelze vyloučit, že Česká národní banka zvýší svoji základní úrokovou sazbu letos ještě dvakrát. Za celý rok vykáže růst průměrné mzdy hodnotu 8,3 procenta v nominálním vyjádření. V příštím roce ale dojde ke zpomalení mzdové dynamiky k udržitelnější úrovni, jelikož mzdy přidají nominálně „pouze“ 5,7 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.