#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Češi stále neutrácejí ani tolik, kolik před pandemií, přes údajně „narvaná nákupní centra“

14. ledna 2025

Také loni v listopadu byly maloobchodní tržby poměrně slabé, slabší než se čekalo

Listopadové maloobchodní tržby mírně zaostaly za očekáváním. Meziročně přidaly 4,3 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů čekali vzestup o 4,5 procenta. Slabší než očekávané maloobchodní tržby, které navíc trvaleji citelně zaostávají za svojí předpandemickou úrovní, představují určitý tlumič spotřebitelské inflace. Ta by tak letos měla zpomalit z loňské průměrné úrovně 2,4 na 2,3 procenta, a to při pokračujícím snižování základních úrokových sazeb ČNB. Spotřeba domácností je stále o zhruba pět procent nižší než roku 2019, což nepotvrzuje zkratkovité teze o bujaré spotřebitelské náladě Čechů, kterou mají dokládat plná parkoviště před nákupními centry anebo návaly v horských střediscích – ty však vždy odrážejí chování jen určité výseče české společnosti, a to ještě nijak detailně.

Loni v listopadu lidé v Česku navyšovaly své maloobchodní výdaje hlavně za nepotravinářské zboží. Což koresponduje s obrázkem postupného oživování spotřeby domácností, které ve vyšší míře, byť zvolna, uchylují k nákupům nepotravinářského, tedy mnohdy zbytnějšího zboží. Tohoto zboží v listopadu nakoupily o 5,5 procenta více než v listopadu 2023, když výrazný nárůst zaznamenává segment kosmetiky nebo farmaceutického zboží. Pohonných hmot lidé nakupovali více dokonce o výrazných takřka jedenáct procent.

Letošní pokračující růst reálných mezd, jenž by měl celoročně činit 3,4 procenta, dále spotřebu domácností povzbudí. Spotřeba domácností tak letos bude hlavním tahounem celkového ekonomického růstu ČR, maloobchodní tržby by měly oproti loňsku sice zpomalit, ale i tak přidat 3,1 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře