Češi kvůli inflaci investují více než kdy dřív, často se ale dopouštějí chyb, které je mohou stát hodně peněz. Jaké největší chyby při investování dělají a jak se jim vyhnout prozradila ve čtvrtečním pořadu Naše Česko Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou.
Prudká inflace posledních měsíců nutí k investování i ty Čechy, kteří nikdy předtím neinvestovali. „Těch důvodů je několik. Inflace je nyní hlavním motivem, jenž mnoho lidí nutí k zamyšlení se nad investováním. Dlouhodobým důvodem je i absence penzijní reformy a lidé si k investování našli cestu i kvůli určité popularitě investic,“ vysvětluje Brodani.
Co se týče začátku investování nejdůležitější je podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR jedna věc, a to začít. „Zní to jednoduše, důležité ale je zkrátka se o investice začít zajímat. Těch způsobů je několik, a to zajít do banky, investiční společnosti nebo za investičním zprostředkovatelem a zeptat se,“ podotýká.
Tam by lidem podle ní měli udělat analýzu, na jejímž základě doporučí ideální možnosti na zhodnocení peněz. „Pro začátečníky, kteří skutečně mají zájem vytvářet si dlouhodobou rezervu, jsou nejvhodnější pravidelné investice. Třeba, že si člověk bude měsíčně posílat stálou částku, třeba 200 nebo 2 000 korun, a takto investovat desítky let,“ říká Brodani s tím, že pro tento typ uložení peněz není třeba se na trhu nějak zvlášť orientovat.
Často však Češi neví, jak správně na to, a dopouští se tak nepříjemných přešlapů. „Třeba kdo investoval na podzim minulého roku vzal větší částku, tu zainvestoval a nyní v prvním čtvrtletí viděl, jak trhy klesají, a pokud ukončil investici, byl ve ztrátě,“ naznačila Brodani s tím, že pravidelností v investování se podle ní těmto ztrátám dá zamezit.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.