Maloobchodní tržby v ČR si udržují silné růstové tempo, jelikož svým únorovým meziročním růstem překonávají průměrnou růstovou dynamiku loňského roku. Ta přitom byla velice solidní, protože spotřeba domácností byla loni klíčovým tahounem celé ekonomiky.
Příznivé je rovněž to, že po šesti měsících nepřetržitého propadu výdajů domácností v rámci motoristického segmentu došlo v únoru v rámci tohoto segmentu konečně k meziročnímu nárůstu. Částečně je ovšem tento vývoj dán přece jenom sníženou loňskou základnou meziročního srovnání.
Stále silná dynamika v oblasti nepotravinářského zboží naznačuje, že domácnosti jsou nadále ochotny výrazně utrácet za zboží zbytné povahy, které nutně nepotřebují. To svědčí o jejich stále pozitivních vyhlídkách ohledně jejich nadcházející finanční situace, které pramení zejména z pokračujícího znatelného růstu reálných mezd.
Zvláště citelně, meziročně o více než desetinu, Češi v únoru navýšili své výdaje za oděvy, obuv či kožené zboží, ale také za rekreaci a kulturu. Už tradičně pokračoval dvouciferný, tentokrát takřka pětinový, nárůst on-line prodeje, který tak v únoru off-line prodeji ukousl zase další drobný tržní podíl.
Za celý letošní rok vykáže maloobchod bez zahrnutí automobilového segmentu růst 4,5 procenta, což je stále solidní úroveň. Maloobchodu bude svědčit zejména pokračující růst mezd tuzemských domácností, který by měl po očištění o inflaci odpovídat také zhruba 4,5 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.